Slováků přišlo víc než se čekalo, referendum neplatné

Zahraničí Zahraničí, Aktuálne.sk
19. 9. 2010 11:41
Slováci mohli rozhodnout o zrušení televizních poplatků a snížení počtu poslanců.
Bratislavský hrad.
Bratislavský hrad. | Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

Bratislava - Na Slovensku se uzavřely volební místnosti. Slováci rozhodovali v pořadí v sedmém referendu, účast byla ale taková, že výsledek hlasování bude neplatný.

Slováci mohli odpovídat v referendu na šest otázek. Kromě jiného měli v rukou snížení počtu poslanců parlamentu ze 150 na 100, omezení poslanecké imunity, zrušení poplatků za veřejnoprávní televizi STV, či možnost volit přes internet.

Hlasovalo se od sedmi hodin ráno až do deseti večer. K urnám přišlo asi dvacet tři procent Slováků. To je výrazně víc než se čekalo, k platnosti referenda to ale nestačí.

Ze šesti otázek, na které měli odpovídat nejvíc zabodovala ta týkající se snížení imunity poslanců. Svůj souhlas vyjádřilo 95 procent zúčastněných voličů.

Líbilo by se jim také zrušení koncesionářských poplatků a financování veřejnoprávní televize a rozhlasu ze státního rozpočtu (87%).

Velkou podporu měla i otázka o snížení počtu zákonodárců. To si přeje téměř 93 procent Slováků, kteří k urnám přišli. Souhlasili i se stropem pro nákupy vládních limuzín, zrušením práva na odpověď v tiskovém zákonu a především s možností volit prostřednictvím internetu.

S referendem je spojena především strana Svoboda a Solidarita (SaS), která je součástí pravicové vládní koalice a sehnala 350 tisíc podpisů pod petici za jeho vypsání.

Hlavním propagátorem referenda je předseda strany SaS a nyní i předseda parlamentu Richard Sulík.
Hlavním propagátorem referenda je předseda strany SaS a nyní i předseda parlamentu Richard Sulík. | Foto: Aktuálne.sk

Slovenský politolog Michal Horský řekl deníku Aktuálne.sk, že některé otázky budou pro lidi důležité, některé naopak nepříliš zajímavé.

"Otázka: Jste ochotný platit dvě či tři eura za televizi? může mít v tomto případě mnohem větší úspěch u respondenta, jako otázka: Jste pro omezení poslanecké imunity?" řekl Horský.

V referendu se lidé mohli rovněž vyjádřit, zda chtějí zmenšit parlament ze 150 na 100 poslanců. Pokud by řekli ano, sníží se počet zákonodárců už po příštích volbách.

Mezi otázkami figurují také dotazy na souhlas s volbami přes internet nebo se zrušením práva veřejných činitelů na odpověď v médiích. Toto právo zavedla minulá vláda Roberta Fica přes odpor většiny médií.

Na Slovensku se konalo od devadesátých let už několik referend a s výjimkou jednoho nikdy nepřišlo přes 50 procent voličů. Tou jedinou výjimkou je referendum o vstupu země do Evropské unie, kterého se v roce 2003 zúčastnilo 52 procent Slováků. 92 procent z nich bylo pro vstup do EU, o šestnáct procent více než Čechů ve stejném referendu.

 

Právě se děje

Další zprávy