Slováci zbili Maďarku, Fico má problém

čtk, zah
27. 8. 2006 0:00
Budapešť/Bratislava - Maďarsko je zděšeno pátečním brutálním napadením etnické Maďarky v Nitře. Premiér Ferenc Gyurcsány žádá důraznější odsouzení nacionalistického násilí od slovenské vlády.

Gyurcsány dnes vyzval slovenského premiéra Roberta Fica, aby se osobně distancoval od protimaďarských projevů a aby potrestal ty, kdo v pátek v Nitře napadli studentku maďarské národnosti.

Vypuštěný džin 

Prohlásil, že jeho země sleduje protimaďarské výpady na Slovensku s velkým znepokojením.

 "Zdá se, že džin byl vypuštěn z láhve," řekl šéf maďarské vlády. "Nyní je zřetelně jasné, že jde o celý řetězec incidentů. Nelze nevidět, že  protimaďarské projevy a akty na Slovensku se stupňují," dodal.

Dva pachatelé přepadli třiadvacetiletou dívku na ulici v Nitře, když telefonovala a hovořila přitom svou mateřštinou. Zasadili jí údajně několik úderů, strhli náušnice a sebrali mobilní telefon a další cennosti.

Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány
Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány | Foto: Reuters

Navíc jí nařídili svléknout blůzku, na kterou pak nastříkali hanlivé nápisy "Smrt vašim předkům" a "Maďaři, kliďte se na druhou stranu Dunaje."

Gyurcsány prohlásil, že od protimaďarských projevů a aktů musí jasně distancovat sám slovenský premiér Robert Fico.     "Žádáme a očekáváme, že Fico prolomí mlčení a výslovně odsoudí verbální i fyzické napadání Maďarů," řekl šéf maďarské vlády.

Nakrátko ostříhaní násilníci 

Po útočnících policie pátrá; podle přepadené ženy byli oba nakrátko ostříhaní. Prezident slovenského policejního sboru Ján Packa však v pátek  upozornil, že útok by neměl být automaticky spojován s hnutím skinheadů.

 

Prohlásil, že hodlá zpřísnit bezpečnostní opatření proti šíření útoků s národnostním podtónem a že by měly v těchto případech zasahovat speciální jednotky. 

Slovenskou vládu už vyzval předseda Strany maďarské koalice Béla Bugár, aby se veřejně distancovala od protimaďarských projevů, které se podle něj neustále stupňují. Útoky prý spustil svými výroky předseda nacionalistické Slovenské národní strany Ján Slota. 

Stupňující se napětí mezi Slováky a Maďary je podle Bugára důsledkem složení nové koalice. "Vstupem Slovenské národní strany  do vlády se nacionalismus a protimaďarské nálady dostaly na vládní úroveň," uvedl. 

Větší počet incidentů je na Slovensku patrný zejména v posledním týdnu. Na internetu se například objevil videoklip s pálením maďarské vlajky. V sousedním Maďarsku zase fotbaloví fanoušci rozvinuli trnsparenty s nápisy "Ján Slota musí zemřít" a "Fuck Slovakia."

 

Právě se děje

Další zprávy