Bratislava - Slovákům zbývají pouhé dva měsíce do předčasných parlamentních voleb. Ty se uskuteční 10. března.
Vítězství Smeru-Sociální demokracie Roberta Fica se zdá být jasné už teď. V průzkumech má obrovský náskok, podle prosincového zjištění agentury Polis, která se telefonicky dotazovala více než 1200 Slováků, dokonce může strana bývalého premiéra atakovat hranici většiny v parlamentu.
Podle Polisu by nyní Směr-SD obsadila 75 ze 150 křesel, tedy rovnou polovinu, při zisku 43,9 procenta odevzdaných hlasů. Jiná agentura - Focus - přisuzuje Ficovi 40,2 procenta hlasů.
Za takové situace by pravicové strany nedaly dohromady většinovou koalici. Ze stran, které tvoří současný dosluhující kabinet Ivety Radičové, by nejvíce hlasů podle Polisu dostala Slovenská demokratická a křesťanská unie - Demokratická strana (SDKÚ-DS). 9,6 procenta.
Křesťansko-demokratické hnutí by mělo 8,7 procenta a Svoboda a solidarita (SaS) 8,3 procenta. SaS odmítla v parlamentu podpořit posílení pravomocí záchranného balíčku eurozóny, což vedlo k pádu koaliční vlády Radičové a k vypsání předčasných voleb.
Nacionalisté ze Slovenské národní strany se podle průzkumů do parlamentu dostanou a získají těsně nad pět procent hlasů, zatímco Hnutí za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara na pětiprocentní hranici (podobně jako v roce 2010) zřejmě nedosáhne.
Lídr SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda dopředu vyloučil velkou povolební koalici s Robertem Ficem.
"Naše rozhodnutí je vedeno zájmem, aby Slovensko mělo vůči Smeru-SD jasnou politikou a programovou alternativu," řekl Dzurinda v neděli na tiskové konferenci.
Fico prohlásil, že Slovensko potřebuje silnou a stabilní vládu, nejlépe sestavenou maximálně ze dvou politických subjektů. Zřejmě se tedy pokusí oslovit s nabídkou spolupráce některou z menších stran současné koalice nebo Slovenskou národní stranu.
V posledních volbách Fico sice také jasně vyhrál, ale nedokázal sehnat koaličního partnera, a tak musel do opozice poté, co vládu vytvořily tři pravicové strany a Most-Híd, reprezentující hlavně maďarskou menšinu.