Slovenský statistický úřad sledoval celý minulý rok názory lidí v zemi na to, jak se jim líbí vývoj ekonomiky, nezaměstnanosti a toho, co si mohou dovolit nakupovat.
Mezi sledovanými ukazateli bylo hodnocení hospodářské situace země, cen v obchodech nebo úspor v domácnostech. Podle výsledků na Slovensku mírně přibývá těch, kteří jsou s vývojem spokojeni. Přesto takoví lidé zůstávají v zemi v menšině.
Nezaměstnanost se lepší
Největší pokrok lidé vidí v poklesu nezaměstnanosti v zemi. Jenom 23 procent Slováků nevěří ve zlepšení v této oblasti a myslí si, že počet lidí bez práce znovu poroste. A to je podle zprávy statistického úřadu vůbec nejmenší procento pesimistů od konce devadesátých let.
Slovensko má podle evropského statického úřadu Eurostat po Polsku druhou nejvyšší nezaměstnanost v unii. V prosinci bylo v zemi asi 16 procent lidí bez práce, za poslední rok se ale nezaměstnanost snížila o více než jedno procento.
Zlepšující se ekonomickou situaci Slováků dokládá i to, že si čím dál více půjčují v bankách. Peněžní ústavy tak zvýšily celkový objem úvěrů poskytnutých lidem téměř o polovinu na 165 miliard slovenských korun.
"Obyvatelstvo začíná vnímat udržitelný růst mezd a pokles míry nezaměstnanosti, což znamená, že i po ztrátě zaměstnání by si měl člověk snadněji najít nové místo a že bude schopný splácet úvěry," zdůvodnil větší ochotu obyvatelstva zadlužovat se analytik Tatra banky Robert Prega.
Infobox
O současné situaci na Slovensku čtěte:
- Slovenské volby: potvrzen 17. červen
- Slovensko chce levici a nacionalisty
- Slovensko učinilo rázný krok k euru
- Slovensko po listopadu 1989? Lidé váhají
- Dzurinda: Slovensko je vzorem pro EU
Těžká volba politiků
Ke slovenským politikům, kteří se už chystají na předčasné červnové volby, tak statistici vyslali důležité, ale z politického hlediska rozporuplné zprávy. Pro ty opoziční, kteří kritizují reformy a končící vládu označují za ultrapravicovou, je dobrou zprávou, že se nijak nemění počet nespokojených obyvatel země.
Pro pravici je zase potěšující, že stále více těch nerozhodných se přiklání k názoru, že už začínají pociťovat výhody způsobené reformami. "Otázkou je, jak to dokáží politici v předvolební kampani prodat, a zda nynější hádky a spory zase část ´spokojených´ nevrátí zpět do opačného tábora," uvedl sociolog Milan Kardoš.
Slováci v rámci Evropské unie dlouhodobě patří spíše mezi pesimisty, co se týká důvěry lidí ve vývoj ekonomiky v zemi. V posledním průzkumu spotřebitelské důvěry byli Slováci devátým nejpesimičtějším národem v unii. Horší situace byla v Portugalsku, Kypru, Řecku, Maltě, Itálii, Slovinsku, Maďarsku a Francii.