Místo kopí kondomy s chilli. Tanzanci se učí, jak přestat ubližovat slonům

Adéla Očenášková
16. 8. 2016 21:00
Tanzanští ochránci přírody přišli s netradičním, a přitom prostým nápadem, jak ochránit lidi před slony. A také slony před lidmi. Poslouží k tomu kondomy naplněné pálivým chilli práškem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dodoma – Obyvatelé Tanzanie už nebudou muset chránit své příbytky před slony násilím.

Když uvidíte, že se chobotnatec blíží k vašemu pozemku, hoďte jeho směrem kondom plný pálivého chilli, radí jim nadace Honeyguide, která se tak snaží uchránit zvířata před násilím. Místní se tak snaží odradit od dosavadního způsobu obrany – používání kopí.

"Od té doby, co byla vynalezena tato metoda, jsme u lidí zaznamenali změnu chování. Mnohem více si teď věří, že dokážou slony vyhnat z polí, aniž by jim museli ublížit," řekl agentuře Reuters výkonný ředitel nadace Damian Bell. Společně s americkou ekologickou organizací The Nature Conservancy cvičí dobrovolníky na severu Tanzanie. Učí je, jak "chilli metodu", jež funguje ve čtyřech krocích, použít.

Nejprve mají lidé na slona posvítit a spustit klakson. Pokud to obří savce neodradí, na řadu přichází koření. Pálivý prášek smíchaný se solí je zabalen s petardou do kondomu. Když je petarda odpálena, kondom se protrhne a do vzduchu rozpráší chilli. Většinou stačí malý závan směsi a sloni se hned vydají jiným směrem. Poslední a krajní možností je pak podle aktivistů ohňostroj.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy