Varšava - Poláci se po celý den loučí s obětmi letecké tragédie z ruského Smolenska. Přesně před týdnem tam zahynulo 96 lidí včetně prezidenta Lecha Kaczynského a jeho manželky Marie.
Mezi mrtvými jsou kromě nich další polští politici, nejvyšší velitelé armády a také příbuzní polských důstojníků, které před 70 lety zmasakrovala NKVD u Katyně. Právě tuto událost si pasažéři tragického letu chtěli v Rusku připomenout.
Už ráno, v čas, kdy se tragédie před týdnem odehrála, se rozezněly zvony. Od poledne pak běžel na varšavském náměstí Maršála Józefa Pilsudského pietní akt, při nemž se nejprve rozloučili s obětmi představitelé vlády, parlamentu a zástupci pozůstalých, poté se konala zádušní mše.
Podle polských médií dorazilo na smuteční odpoledne sto a sto padesát tisíc lidí. Mnozí z nich stáli dlouho frontu před prezidetským palácem, kde byla vystavena rakev s ostatky prezidenta a jeho manželky.
Navečer pak byly rakve převezeny do katedrály svatého Jana Křtitele ve Varšavě, kde budou vysteveny po celou noc, než budou ráno znovu převezeny do Krakova. Tam se zítra od dvou hodin odpoledne koná prezidentův pohřeb.
Oběti tragédie si připomnělo i Česko. Vláda vyhlásila na dnešek a neděli dny smutku. Přesně v poledne si tak mnozí Češi mrtvé uctili minutou ticha.
Kondolence polskému národu můžete poslat i online prostřednictvím stránek Aktuálně.cz.
Dění v Polsku jsme sledovali v podrobné online reportáži:
18:30 - Ostatky prezidenta a jeho manželky jsou už v katedrále, kde nyní bude po celou noc pokračovat smuteční akt. Zítra se koná pohřeb prezidenta v Krakově.
17:50 - Rakve s prezidentem a jeho manželkou míří do varšavské katedrály svatého Jana Křtitele. Zde budou vystaveny po celou noc, aby se památce tragicky zahynulého prezidentského páru mohlo poklonit co nejvíce lidí.
17:21 - Letiště v Katovicích očekává v neděli ráno - mraku sopečného prachu navzdory - přílet hned několika zahraničních delegací. Informoval o tom server Gazeta.pl. Dorazit by měli zástupci Velké Británie, Irska, Moldávie, Rumunska, Srbska, Slovenska, Bulharska a Lucemburska. Přiletí i šéf Evropské komise.
16:00 - Ve Varšavě se lidé scházejí k prezidentskému paláci, kde jsou rakve s ostatky prezidenta a jeho manželky. Mezi pátou a šestou hodinou by měly být převezeny do katedrály svatého Jana Křtitele ve varšavském Starém Městě. U rakví se památce prezidenta poklonily tisíce lidí, kteří čekali v dlouhých frontách. Prezidentská kancelář uvedla, že každou hodinu uctilo hlavu státu na 1500 lidí.
15:20 - V Českém Těšíně sleduje smuteční den videoreportér Aktuálně.cz Petr Protivánek. Hlásí, že v tomto městě, mezi jehož obyvateli je mnoho lidí polské národnosti, byla mše za mrtvé už včera. Dnes však podle něho vyhlášený smutek město výrazně nezasáhl. "Na hlavním náměstí Českého Těšína při vyzvánění zvonů montovali montéři zahrádku restaurace a parta výrostků jezdila na kolečkových bruslích kolem fontány," hlásí reportér.
Na polské straně Těšína to bylo jiné. "Narazil jsem na skupinu asi 50 motorkářů, kteří každý rok jezdí do Katyně a pak objíždějí pomníky 2. světové války a pomníky obětí z Katyně. V čase, kdy letadlo před týdnem havarovalo, uctili památku mrtvých a položili věnec a zapálili svíčky k pomníku. Potom přejeli řeku Olši, která dnes rozděluje obě města na polský a Český Těšín a dojeli k pomníku na České straně.
Podívejte se, jak vypadá smutek v centru Prahy:
14:50 - Ve Varšavě je mezi smutečními hosty také mnoho občanů České republiky, kteří jsou polské národnosti. Řekl to v televizi předseda Kongresu Poláků v ČR Josef Szymeczek. Podle něho se mnoho lidí chystá také na zítřejší pohřeb prezidenta Kaczynského do Krakova.
14:20 - Mše za oběti neštěstí ve Varšavě končí. Po závěrečném požehnání nyní smuteční hosty oslovují představení dalších církví. V okolí náměstí Maršála Józefa Pilsudského je podle České televize asi sto tisíc lidí.
14:30 - Agentura ČTK rekapituluje, jak se odehrála v den smutku v České republice minuta ticha za oběti leteckého neštěstí u Smolenska. V Miletíně na Jičínsku se například podle ní na několik minut přerušil provoz vyhlášené pouti. Zastavily se atrakce, ztichla hudba a lidé čekali, až se kolotoče znovu rozjedou. V Pardubicích pořadatelé půlmaratónu zrušili některé doprovodné hudební akce a organizátoři Rallye Šumava na minutu přerušili závod a auta měla smuteční černou pásku.
Na hlavní náměstí v Opavě přijela minutu ticha dodržet desetičlenná výjezdová posádka tamních profesionálních hasičů, kteří postáli seřazeni vedle svých vozů. "Bylo to naprosto spontánní rozhodnutí sloužící směny. S polskými hasiči hodně spolupracujeme a v Polsku máme dost známých, proto jsme jim chtěli vyjádřit solidaritu. Zároveň vnímáme ten obrovský rozměr lidské tragédie a naprosto šílenou osudovost celé události," řekl ČTK za posádku její velitel Tomáš Rozehnal.
13:50 - Před prezidentským palácem v ulici Krakovské předměstí stojí dlouhá fronta lidí, kteří se chtějí poklonit u rakví s ostatky prezidenta a jeho manželky, hlásí zpravodaj České televize. Od tří hodin má být místo u rakví vyhrazeno nejbližším příbuzným prezidenta. Rakve pak budou navečer převezeny do katedrály svatého Jana Křtitele ve varšavském Starém Městě. Bude otevřena celou noc, aby co nejvíce lidí dostalo příležitost se s Lechem Kaczynským osobně rozloučit.
13:40 - Do Varšavy se na pietní akt sjeli lidé z celého Polska. ČTK z nich vybrala starší ženu, která přišla, aby se rozloučila s prezidentem, který "se staral o ty, na něž společnost zapomněla". Kaczyńskému prý vždy ležely na srdci osudy třeba účastníků protiněmeckého varšavského povstání z léta 1944 nebo pozůstalých po obětech katyňského masakru. ČTK píše, že mezi truchlícími je kromě Poláků i skupina čečenských uprchlíků, kteří přišli první dámě poděkovat za její snahu pomoci jim.
13:25 - Televize vysílala přímou vzpomínku prezidenta Klause. "Začali jsme si rozumět také díky česko-polské blízkosti. Nebyl to takový ten rychle vykvašený politik, který by neměl za sebou nic dalšího," řekl prezident, který připomněl také, že Lech Kaczynský byl velkým znalcem umění a historie.
13:10 - Na náměstí Józefa Pilsudského začala mše za oběti letecké tragédie u Smolenska. Ke katolické církvi se v Polsku hlásí na 90 procent obyvatel.
13:05 - Prezident Václav Klaus potvrdil včerejší informace, že se navzdory zastavení letecké dopravy zítřejšího pohřbu prezidenta Kaczynského v Krakově zúčastní. Pojede autem a vlakem, spolu s ním cestuje jeho manželka, premiér Jan Fischer a nový pražský arcibiskup Dominik Duka.
12:58 - Smuteční akt bude na náměstí Józefa Pilsudského pokračovat zádušní mší. Po druhé odpoledne se otevřou brány prezidentského paláce a lidé se budou moci poklonit památce prezidenta a jeho manželky.
12:50 - Zazněly tři čestné salvy na památku obětí letecké tragédie.
12:45 - Hovoří polský premiér Donald Tusk. "Nikdo z nás si nepamatuje, aby v dějinách zahynulo tolik osobností v jednom okamžiku," říká. "Ten seznam (obětí) je jako celé Polsko a jako celé naše dějiny." Připomněl, že nejstarší z 96 obětí bylo 80 let, nejmladší bylo třiadvacet.
12:40 - Hovoří zástupkyně pozůstalých Izabela Saryuszová Skapksa, dcera tragicky zahynulého předsedy Federace katyňských rodin. "Zapomenu-li na ně, zapomeň ty, Bože na nebi, na mě," připomíná slova, která psali uvěznění potomci důstojníků zavražděných v Katyni.
12:35 - Na prezidenta vzpomíná Maciej Lopinski, šéf jeho kabinetu. Ve velmi osobním projevu připomíná také osobnost prezidentovy manželky. "Nemám slov, abych vyslovil svůj žal a bolest," říká mluvčí, který jen s velkými obtížemi přemáhá dojetí.
12:30 - Bronislaw Komorowski se obrací na rodinu zesnulého prezidenta. V první řadě mezi hosty pietního aktu sedí prezidentův bratr Jaroslaw a dcera Marta. Komorowski zmínil také vztahy mezi Ruskem a Polskem po tragédii. Řekl, že Poláci jsou Rusům vděční za spontánní projevy soucitu. "V životě národa je velmi málo takových chvil, kdy všichni cítíme, že jsme spolu. Katastrofa u Smolenska k takovým chvílím náležela," uvedl.
12:25 - Po polské hymně hovoří maršálek polského Sejmu Bronislaw Komorowski, který převzal funkce zesnulého prezidenta Lecha Kaczyńského. "Svět se nám zhroutil podruhé na stejném místě," připomněl tragickou nehodu, která se stala nedaleko místa, kde nechal Stalin před 70 lety povraždit přes dvacet tisíc polských důstojníků.
12:05 - Ve Varšavě se čtou jména všech obětí letecké katastrofy. Jména přednáší herec Artur Žmijewski, představitel jedné z hlavních rolí ve filmu Katyň Andrzeje Wajdy. Desetitisíce lidí, mezi nimiž jsou také tisíce příbuzných obětí tragédie, vestoje poslouchají. Televize v přímém přenosu přinášejí fotografie lidí, kteří u Smolenska zahynuli.
12:01 - Reportér Aktuálně.cz hlásí, že v centru Prahy se smuteční minuta ticha odehrála více než formálně. Na Václavském náměstí většina lidí smuteční gesto ignorovala.
12:00 - Ve Varšavě se opět rozezněly zvony. Na náměstí v centru města začal smuteční obřad za 96 obětí letecké katastrofy. Lidé drží dvě minuty ticha. Smuteční obřad začal, minutu ticha drží také obyvatelé České republiky.
11:30 - Ve Varšavě na náměstí Maršála Józefa Pilsudského vrcholí přípravy na smuteční obřad, který začne v poledne. Do města se už od časných ranních hodin sjíždějí lidé z celé země, kteří se chtějí rozloučit se všemi oběťmi největší tragédie v poválečných dějinách Polska. Nad scénou, na níž se bude obřad konat, visí obrovské černé plátno s fotografiemi všech 96 lidí, kteří před týdnem přišli o život. Varšavská radnice očekává, že do města by mohlo dorazit až půldruhého milionu truchlících.
8:56 - V celém Polsku se rozezněly sirény a zvony. Právě v tento čas se před týdnem u Smolenska zřítilo letadlo s 96 Poláky na palubě. Také v Krakově na věži katedrály hradu Wawel se rozezněl zvon Zygmunt, který zvoní jen při nejvýznamnějších státních a církevních svátcích a mimořádných událostech v životě Polska. Ruch v ulicích polských měst se na chvíli zastavil, lidé k uctění památky zemřelých drželi minutu ticha.