Kaczyński byl konzervativcem a ochráncem polských zájmů

Zdeněk Mihalco
10. 4. 2010 12:01
Lech Kaczyński jako prezident vyvolával kontroverze doma i v Evropě
Polský prezidentský pár. Lech Kaczynski s manželkou Marií
Polský prezidentský pár. Lech Kaczynski s manželkou Marií | Foto: Ludvík Hradilek

Euroskeptik kladoucí důraz na národní, katolické a rodinné hodnoty - takovými slovy stručně charakterizují média polského prezidenta Lecha Kaczyńského.

Vystudovaný právník překvapivě zvítězil v polských prezidentských volbách v roce 2005. O měsíc dříve jeho o pár minut starší dvojče Jaroslaw Kaczyński vyhrál s konzervativní stranou Právo a spravedlnost, kterou bratři založili v roce 2001, také parlamentní volby.

V následujících letech vláda bratří Kaczyńských vyvolávala kontroverze v Polsku i zahraničí.

Lech Kaczyński

  • Narozen ve Varšavě v roce 1949
  • Vystudoval práva na varšavské univerzitě
  • V roce 1976 se oženil s Marií Mackiewiczovou
  • V roce 2002 zvolen primátorem Varšavy
  • V roce 2005 zvolen prezidentem Polska
  • 10. Dubna 2010 se svou manželkou zahynul při letecké nehodě

Spolupracovník Lecha Walesy v protikomunistické opozici

Polská veřejnost znala bratry již od dětství, kdy ve svých dvanácti letech ztvárnili hlavní role v populárním filmu Dva, kteří ukradli měsíc.

Lech Kaczyński se na konci sedmdesátých let minulého století začal angažovat v opozičním hnutí a byl také u vzniku legendární Solidarity - v 80. letech byl spolupracovníkem Lecha Walesy. Na začátku devadesátých let, když už byl Walesa prezidentem, byl Kaczyński poradcem v jeho kanceláři. 

O deset let později se stal ministrem spravedlnosti ve vládě Jerzyho Buzka. Následně byl zvolen primátorem Varšavy, kdy na sebe upozornil například zákazem setkání homosexuálů.

Jakožto prezident měl podporu především venkovanů a konzervativnější části veřejnosti. Stavěl se proti potratům, svazkům homosexuálů či eutanázii.

"Homosexuálové by neměli být izolováni, přesto by neměli dělat například učitele. Aktivní homosexuálové určitě v žádném případě. Podpora homosexuality povede k pádu civilizace, s tím nemůžeme souhlasit," zní jeden z Kaczyńského výroku, který vyvolal silné reakce.

Blízko ke Klausovi

V roce 2007 jmenoval na post premiéra liberálního Donalda Tuska - poraženého soupeře z prezidentských voleb v roce 2005. Následující roky byla polská politická scéna plná jejich sporů - více například ZDE. Kaczyńského popularita postupně klesala.

Lech Kaczyński patřil k odpůrcům Lisabonské smlouvy. Tvrdil, že omezuje právo jednotlivých zemí prosazovat uvnitř sedmadvacítky své názory a posiluje vliv zemí jako jsou Francie nebo Německo. Nakonec však smlouvu podepsal
Lech Kaczyński patřil k odpůrcům Lisabonské smlouvy. Tvrdil, že omezuje právo jednotlivých zemí prosazovat uvnitř sedmadvacítky své názory a posiluje vliv zemí jako jsou Francie nebo Německo. Nakonec však smlouvu podepsal | Foto: Reuters

Názorově měl Kaczyński v některých otázkách blízko k postojům českého prezidenta Václava Klause. Snažil se hájit zájmy Polska v Evropě - vyhraňoval se vůči Německu a dalším velkým evropským zemím. Byl předposledním prezidentem EU, který ratifikoval Lisabonskou smlouvu.

Klaus letos v lednu udělil polskému prezidentovi nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva. "Jsem přesvědčen, že udělal velmi moc pro dosažení dnešní vynikající úrovně česko-polských vztahů," řekl k ocenění Klaus.

Kaczyńského během pracovních cest provázely problémy při leteckých přesunech. V prosinci 2008 mělo vládní Tu-154 na letišti v Ulánbátáru poruchu ovládání klapek, a tak prezident odletěl do Japonska až po osmi hodinách, navíc strojem pronajatým od mongolských aerolinek.

Desátého dubna 2010 se vládní letoun vzňal během přistávání v ruském Smolensku.


 

Právě se děje

Další zprávy