Brusel/Nikósie - Kyperský prezident Nikos Anastasiadis přiletěl v neděli do Bruselu, aby se špičkami Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu dojednal novou možnost záchrany jeho země a tamějšího bankovního systému.
Bez záchranného plánu se ostrovní stát nepovede vyvést ze současné krize a kolaps kyperského finančního systému tak bude nevyhnutelný.
Prezident Anastasiadis proto bude muset v Bruselu sjednat podmínky záchrany, jinak Evropská centrální banka odstřihne Kypr od dodávek hotovosti.
"Na Kypru je v sázce velmi mnoho. Bez záchranných půjček nebudou kyperské banky schopné fungovat - v takovém případě by zřejmě Kypr musel vydat svou vlastní měnu - a nikoliv euro - k udržení funkčního bankovního systému," píše pro BBC jeho korespondent Andrew Walker.
"Ozývají se hlasy, že by se měl Kypr vzdát eura. Tomu se však tamější politici snaží zabránit. Podaří se Kypru přesvědčit Německo, Finsko a další země, jejichž tamější voliči jsou již vyčerpaní nouzovou pomocí jiným zemím?" táže se Walker.
Že to nebude mít jednoduché naznačil i poměrně otevřený výrok francouzského ministra financí Pierra Moscoviciho. "Všem těm, kteří říkají, že škrtíme celý národ...Kypr je kasinovou ekonomikou pohybující se na hraně bankrotu," cituje agentura Reuters Moscovicovo vystoupení v televizi Canal Plus.
Navíc kyperská ekonomika není svým rozsahem příliš významná - tvoří pouze asi 0,2 % ekonomické produkce eurozóny.
Středomořská země by měla z vlastních zdrojů shromáždit 5,8 miliardy eur (149 miliard Kč), což je ze strany věřitelů podmínka pro následnou desetimiliardovou půjčku.
Zdroj blízký vyjednávání pro BBC řekl, že součástí záchranného plánu je mimo jiné rozdělení druhé největší banky v zemi, Laiki, na "dobrou" a "špatnou" banku.
Ta "dobrá" bude sloučena s největším věřitelem - Bank of Cyprus a toxická aktiva zůstanou v Laiki.
Tůma: Nejméně špatný krok
Kromě toho se počítá s 20% daní na všechny vklady vyšší než 100 tisíc euro v Bank of Cyprus výměnou za podíl v bance. U ostaních bank by mělo jít o 4% zdanění vkladů.
"Kypr potřebuje získat poměrně velké množství peněz a zdanění vkladů se jeví jako nejméně politicky špatné řešení. Do jaké míry se zdaní domácí a do jaké zahraniční vklady je otázkou politického rozhodnutí," okomentoval tento krok v České televizi ekonom a někdejší guvernér ČNB Zdeněk Tůma.
Podle zdroje BBC by navržené změny zmenšily kyperský bankovní sektor o třetinu až polovinu.
Jednání ministrů financí eurozóny začalo v šest hodin vpodvečer. Vzhledem k závažnosti celého problému by se mohlo protáhnout do pozdních hodin.
Kyperské banky jsou kvůli obavám z hromadného vybírání veškerých vkladů uzavřené - buď do úterý nebo do doby, než dojde k obnovení financování z Evropské centrální banky. V neděli navíc všechny místní banky omezily maximální částku pro výběr z bankomatu na 100 eur denně, píše agentura Reuters.