Slavné turínské plátno mimořádně vystavili v katedrále

ČTK ČTK
30. 3. 2013 21:57
Jedinečnou událost přenášela v přímém přenosu i televize, vznikne i DVD
Turínské plátno.
Turínské plátno. | Foto: Reuters

Turín - Proslulé turínské plátno, do něhož bylo podle tradice zahaleno tělo Ježíše Krista po sejmutí z kříže, bylo v sobotu na krátkou dobu vystaveno v turínské katedrále. Vystavení této relikvie přenášela v přímém přenosu i italská veřejnoprávní televize RAI Uno a papež František připravil pro tuto příležitost zvláštní videoposelství.

Pro věřící je na záhadné látce otisk Kristova těla a krev z ran, které utržil při bičování, mučení a ukřižování. O jeho autenticitě dosud panují spory. Vatikán ho nazývá významným symbolem Kristova utrpení, k jeho původu se však zatím nevyslovil. Podle některých kritiků jde o středověké falzum.

Papež František dnes pro tuto příležitost natočil mimořádné videoposelství. Ani on se ve svém projevu nezmínil, že by na turínském pláně byl zobrazen Ježíš. Vyjádřil se, že plátno je ikonou bičovaného a ukřižovaného muže, ale nezmínil se o relikvii, což je podle agentury AP důležitý rozdíl.

Agentura ANSA poznamenala, že je to zatím podruhé, kdy si plátno mohla natočit i televize. Poprvé to bylo v roce 1973 na žádost papeže Pavla VI. Kromě přenosu televize by mělo vyjít i DVD s touto událostí.

Stabilní klima zajišťuje neprůstřelná schránka

Vědci uhlíkovou metodou již v roce 1988 zjistili, že plátno zřejmě pochází ze středověku, z 13. nebo 14. století. Někteří však namítají, že datování může být zkreslené znečištěním a požadují analýzu většího vzorku. To však Vatikán odmítá. Testy rovněž nevysvětlily, jak se na plátno dostal otisk muže s ranami podobným těm, které dle bible utržil Kristus. Na konci roku 2009 vatikánská vědkyně na základě zkoumání nápisu na plátně oznámila, že bylo užito na zakrytí Ježíšova těla.

Takřka 4,3 metru dlouhý a metr široký lněný rubáš je uložen v turínské katedrále v neprůstřelné schránce, ve které je udržováno stabilní klima. Veřejnost ho může vidět pouze zřídka. Naposledy to bylo v roce 2010, kdy ho viděli více než dva miliony návštěvníků, včetně papeže Benedikta XVI.

Vyjde i DVD

Sobotní vystavení plátna se shoduje s Bílou sobotou, která je pro katolíky obdobím mezi ukřižováním Krista na Velký pátek a jeho vzkříšením na Velikonoční neděli.

V těchto dnech rovněž vychází kniha o turínském plátně, která informuje o nejnovějších vědeckých testech. Podle nich plátno pochází z prvního století. Výzkumy mají vycházet z chemických a mechanických testů vláken vyjmutých z plátna pro jeho datování uhlíkovou metodou. Tyto nálezy však zatím nebyly ověřené. 

 

Právě se děje

před 28 minutami

Zeman vetuje daňový balíček, vadí mu zvýšení slevy na poplatníka

Prezident Miloš Zeman bude vetovat daňový balíček, který mimo jiné ruší superhrubou mzdu. Důvodem je především zvýšení daňové slevy na poplatníka. Zemanovi vadí také to, že navzdory dohodě není v zákoně o dani z příjmu explicitně uvedena doba platnosti tohoto zákona. Na Twitteru o tom informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Zdroj: Ekonomika , ČTK
před 33 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy