Silvio Berlusconi, americký jestřáb nebo šéf ruských žoldáků. Kdo zemřel v roce 2023

Silvio Berlusconi, americký jestřáb nebo šéf ruských žoldáků. Kdo zemřel v roce 2023
Začátkem roku zemřel poslední řecký král Konstantin II., který vládl do roku 1967, kdy ho vojenská junta, se kterou dříve spolupracoval, donutila opustit zemi. Na snímku je se svou manželkou Anne-Marie, která je sestrou dánské panovnice Markéty II.
Poslední pákistánský vojenský vládce, bývalý prezident a generál Parvíz Mušaraf, zemřel v únoru ve věku 79 let. Ze své země po útocích z 11. září 2001 vytvořil klíčového spojence Spojených států v jejich "válce proti terorismu" v sousedním Afghánistánu. K moci se dostal armádním převratem v roce 1999 a v čele Pákistánu stál devět let. Lidé ho zprvu podporovali, postupně ale ztrácel jejich přízeň, když místo slibovaného přechodu k demokracii posiloval své pravomoci a dusil politickou svobodu.
Začátkem února Tureckem a Sýrií otřáslo zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály. V troskách budov zahynulo přes 50 tisíc lidí a více než 100 tisíc bylo zraněno.
Americký televizní moderátor Jerry Springer, známý svými kontroverzními pořady plnými vulgarismů a potyček, zemřel koncem dubna. Bylo mu 79 let.
Foto: Aktuálně.cz
ČTK Reuters Dominika Perlínová ČTK, Reuters, Dominika Perlínová
28. 12. 2023 17:50
Začátkem letoška zastínilo ruskou invazi na Ukrajinu zemětřesení v Turecku a Sýrii, které si vyžádalo desítky tisíc obětí. V roce 2023 ale zemřeli i významní politici od Silvia Berlusconiho po Henryho Kissingera. Redakce Aktuálně.cz přišla o svého komentátora a znalce Spojených států Daniela Anýže. Zavzpomínejte na významné osobnosti, které letos odešly.
 

Právě se děje

Další zprávy