Skupina lidí žila devět let ve sklepě statku. Čekali na konec světa, tvrdí média

ČTK ČTK
15. 10. 2019 19:56
Nejméně šestičlenná skupina lidí pravděpodobně žila devět let zcela izolována od vnějšího světa ve sklepě statku v nizozemské obci Ruinerwold. Podle tisku čekali na konec světa. Předběžně zadržen byl nejstarší, 58letý muž. Policie našla zmatené a zbídačené lidi poté, co se jednomu z nich podařilo uprchnout a v místní hospodě žádal o pomoc.
Statek v Nizozemsku, kde skupina žila.
Statek v Nizozemsku, kde skupina žila. | Foto: Aktuálně.cz

O nalezené osoby je postaráno, sdělila dnes policie v provincii Drenthe na východě Nizozemska. Rakouské ministerstvo zahraničí oznámilo, že zadržený je Rakušan.

Podle dosavadních zjištění není muž otcem mladých lidí, kterým je mezi 18 a 25 lety; není jasné v jakém jsou vůči sobě vztahu. Skupina "žila ve velmi provizorních prostorech", uvedl místní starosta Roger de Groot bez dalších podrobností.

"Něco takového jsem ještě nezažil," dodal starosta, který o šestici mladých hovořil jako o členech jedné rodiny.

Jasné není ani to, proč lidé v místě žili tak izolovaně. Nizozemská média se domnívají, že čekali na "konec světa", ale vyšetřovatelé to nepotvrdili. Podle starosty je ještě mnoho nezodpovězených otázek. Policie zatím nic neuvedla ke zdravotnímu stavu objevené skupiny.

Policii v pondělí přivolal místní hostinský. Sdělil, že v jeho podniku se objevil cizí mladý muž. Byl naprosto zmatený, řekl hostinský místní televizi RTV Drenthe.

"Říkal, že utekl a potřebuje pomoc," líčil muž setkání s 25letým člověkem, který tvrdil, že devět let nebyl venku.

Vyšetřování případu je v plném proudu. "Všechny scénáře jsou otevřené," řekla policejní mluvčí. Osmapadesátiletý muž byl zadržen, protože s vyšetřovateli odmítl spolupracovat.

Nizozemská média uvedla, že policie za skříní v obývacím pokoji objevila schodiště vedoucí do sklepa, v němž přebývala skupina lidí. Místní obyvatelé jsou šokováni. Novinářům řekli, že u statku vídali jen jednoho muže. O skupině jim nebylo nic známo.

Statek je skrytý za stromy zhruba 200 metrů od okraje vesnice. Podle reportérů k němu patří i zahrada a koza. Je tak možné, že skupina byla celá léta soběstačná.

 

Právě se děje

Další zprávy