Skandinávie se tříští. Na vině energie

lem
22. 4. 2006 0:00
Praha - Nehoda černobylského reaktoru energetickou politiku skandinávských zemí přesto nikterak neovlivnila.

Švédsko jasně proti

Švédsko, které se v současnosti posunuje od jaderné energie a fosilních paliv směrem k zelené energetické politice, rozhodlo o postupném uzavírání jaderných elektráren v referendu v roce 1980.

"Švédsko má šanci stát se mezinárodním modelem alternativního přístupu," míní ministryně pro udržitelný rozvoj Mona Sahlin.

Do roku 2020 se má Švédsko vzdát také fosilních paliv a razantně snížit emise skleníkových plynů.

"Máme velmi ambiciózní plány, ale nemyslím si, že se nám do roku 2020 podaří úplně se vzdát ropy," prohlásil Stefan Edman z vládní komise prověřující energetickou závislost země.

Finsko se jaderných elektráren nevzdá

Ve Finsku naopak jaderné elektrárny rostou jako houby po dešti. V pořádí pátá má být spuštěna v roce 2009.

"Hlavním důvodem je rostoucí poptávka po energiích," obhajuje finskou jadernou energii mluvčí jedné z elektráren Anneli Nikula.

Finsko se snaží zbavit závislosti na Rusku, Švédsku nebo Norsku a jaderné elektrárny jsou nejlepším řešením. "Doba jaderné energie se opět vrací," dodal Nikula.

Norsko a Dánsko o jaderné energii neuvažují

V Norsku a v Dánsku nebyla jaderná energie nikdy řešením. V době, kdy Evropa stavěla své první jaderné elektrárny, se stalo Norsko po Saúdské Arábii a Rusku největším vývozcem ropy.

Dánsko se zase více spoléhá na přírodní zdroje. Největší větrná elektrárna světa spolu s dalšími alternativními zdroji by měla do roku 2025 tvořit 36 procent celkové energie. Využívá také ropu a plyn z hlubin Severního moře.

Ostrovní Island hodlá v cestě za zelenou energií následovat Švédsko. Termín má však mnohem realističtější - rok 2050.

 

Právě se děje

Další zprávy