Skandál v nemocnicích ve Francii. Chirurg je podezřelý ze zneužívání až 250 pacientů

ČTK ČTK
18. 11. 2019 12:55
Až 250 možných obětí identifikovali francouzští vyšetřovatelé v případu chirurga, který byl obžalován ze znásilňování a sexuálního zneužívání nezletilých pacientů. Informovala o tom agentura AFP. Osmašedesátiletý lékař v důchodu Joël Le Scouarnec se podle vyšetřovatelů svých činů dopouštěl v období 1989-2017. Před více než dvěma lety skončil ve vazbě.
Francouzská policie, ilustrační foto.
Francouzská policie, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Le Scouarnec působil v nemocnicích v Bretagni, v Touraine a následně v departmentu Charente-Maritime a v současnosti čelí obžalobě ze znásilnění čtyř nezletilých dívek. Ve vazbě skončil v květnu 2017 poté, co jedna z nich svému otci řekla, že se jí chirurg dotýkal. Lékařské vyšetření následně potvrdilo, že se jednalo o znásilnění. Z tohoto činu se bude u soudu zodpovídat příští rok v březnu.

Dnes prokurátor Laurent Zuchowicz z města La Rochelle oznámil, že vyšetřovatelé identifikovali dalších "250 potenciálních obětí". Podle státního zástupce se podařilo 209 těchto možných obětí vyslechnout a mnoho z nich si dokázalo "vybavit přesné vzpomínky". Trestní oznámení se následně rozhodlo podat 184 osob. Kromě tří z nich byly všechny v době, kdy se podle nich Le Scouarnec zneužití či znásilnění dopustil, nezletilé.

Možné oběti lékaře jsou podle Zuchowicze dívky i chlapci. Jejich jména se objevila v tajném zápisníku, který policisté objevili při domovní prohlídce. Podle AFP v něm lékař popisoval sexuální scény. Podle chirurgovy obhajoby se jedná pouze o "fantazie". Kromě zápisníku se při domovní prohlídce našla také dětská pornografie, pod podlahou ukryté panenky a různé paruky.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy