Tajfun Hagibis paralyzoval Tokio, sedmi milionům Japonců úřady nařídily evakuaci

Tajfun Hagibis pustoší Japonsko.
Hagibis dorazil na pobřeží největšího japonského ostrova Honšú.
Tajfun je označovaný za nejsilnější v regionu v posledních 60 letech.
Podle meteorologů pohroma zasáhne hlavní město Tokio a jeho okolí.
"Čekejte liják, jaký jste ještě neviděli. Postarejte se, abyste ochránili své životy," vyzval Japonce mluvčí meteorologů Jasuši Kadžihara.
Foto: Reuters
ČTK Zahraničí Reuters ČTK, Zahraničí, Reuters
Aktualizováno 12. 10. 2019 19:36
Tajfun Hagibis ochromil Tokio. Hlavní město Japonska zasáhly záplavy a velmi silný vítr, hromadná doprava nefunguje a zrušeny byly i tisíce letů. Lidé zůstávají schovaní v evakuačních centrech nebo ve svých domovech. Nejméně dvě osoby už zemřely, deset lidí se pohřešuje. Tajfun Hagibis je označovaný za nejsilnější v regionu v posledních 60 letech.

Ulice Tokia zůstaly prázdné poté, co se miliony obyvatel hlavního města ukryly uvnitř budov a evakuačních center. Již dříve úřady vydaly příkazy nebo doporučení k evakuaci více než sedmi milionům lidí po celé zemi. Lidé připravující se k evakuaci vykoupili ze supermarketů balené vody, baterie a další zboží. 

"Čekejte liják, jaký jste ještě neviděli. Postarejte se, abyste ochránili své životy," vyzval Japonce mluvčí meteorologů Jasuši Kadžihara. Živel může podle něj zasáhnout i oblasti považované dosud za bezpečné.

Bouře v Tokiu doprovázelo i zemětřesení o síle 5,7 stupně. O škodách či zraněních způsobených otřesy půdy nejsou žádné zprávy.

V sobotu pozdě večer místního času tajfun Tokio opustil a meteorologická služba snížila sílu tajfunu z nejvyššího stupně "velmi silný" na stupeň "silný". Síla větru dosahuje rychlosti 180 kilometrů v hodině. Odborník z japonského výzkumného centra přesto varuje před dalšími následky tajfunu. Těmi podle něj budou záplavy, které by mohly ohrozit až jeden a půl milionu lidí, kteří v Tokiu žijí pod úrovní hladiny moře. "Situace je nyní horší, než byla večer," řekl agentuře Reuters Nobuyuki Tsuchiya z japonského výzkumného centra. 

Tajfun zasáhl i další japonské oblasti. Největší japonský ostrov Honšú postihly sesuvy půdy, po kterých je pohřešováno devět lidí. 

Silná bouře připravila o život již dva lidi. První obětí je 50letý muž, který městě Ičihara zemřel v autě, které převrátil silný nárazový vítr. Druhá oběť také zahynula v autě, které spláchla zvyšující se hladina vody. Počet zraněných stoupl na 80 a více než 270 tisíc domovů zůstalo bez proudu. 

Vlaky včetně vysokorychlostních nejezdí, tokijské mezinárodní letiště Haneda bylo uzavřeno, stejně jako letiště ve městech Nagoja a Ósaka. Zrušeno bylo více než tisíc letů. Po většinu dne nejezdilo v Tokiu ani metro. 

Poprvé za více než 30 let byl kvůli počasí zavřen i tokijský Disneyland. Závody automobilek Honda a Toyota v metropolitní oblasti zastavily provoz.

Vláda se domnívá, že současný tajfun Hagibis je nejsilnější bouří od roku 1958. K záchranářským operacím bylo povoláno 17 tisíc policistů a vojáků. 

 

Právě se děje

před 16 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 48 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy