Pchjongjang/Soul - Vůdce Korejské lidově demokratické republiky Kim Čong-un nařídil vědcům a technikům, aby vyvinuli větší rakety a nové satelity. V sobotu o tomto příkazu informoval severokorejský tisk, ze kterého citovala agentura AFP.
Mezitím dnes jihokorejští vědci oznámili, že raketa, kterou Pchjongjang vypustil před dvěma týdny, by mohla zasáhnout i Spojené státy.
Severní Korea 12. prosince popudila mezinárodní společenství, když odpálila raketu dlouhého doletu, jež na oběžnou dráhu kolem Země vynesla družici. Ta je podle mínění západních expertů "mrtvá", nic nevysílá a "propadá se" blíže k Zemi.
"Měli byste vyvinout a vypustit celou škálu dalších funkčních družic včetně komunikačního satelitu, a vytvořit nosné rakety větší kapacity," vyzval Kim vědce, techniky a další, kdo se na raketovém programu podíleli. Pro ně v pátek vláda uspořádala banket v Pchjongjangu.
"Tento start... byl velkým gestem, které demonstrovalo nezávislost KLDR a její legitimní právo na využití vesmíru k mírovým účelům," dodal Kim Čong-un v prohlášení, které zveřejnila oficiální tisková agentura KCNA.
Západ na start rakety pohlíží jako na nepříliš dobře skrývaný způsob, jak obejít sankce OSN zakazující KLDR provádět testy raket dlouhého doletu.
Ty podle OSN nejen ohrožují regionální stabilitu, ale navíc plýtvají zdroji a prostředky země, jež se potýká s chronickým nedostatkem jídla. Panují navíc obavy, že KLDR bude pokračovat i ve svých jaderných testech.
Jihokorejští vědci, kterým se podařilo získat části prvního stupně vypálené rakety, dnes oznámili, že tuto raketu by bylo možné využít k útoku na oblast vzdálenou až 10.000 kilometrů. Střela by v takovém případě mohla nést nálož o hmotnosti zhruba 500 kilogramů. Raketa s takovým doletem by mohla ohrozit i americkou pevninu.
Foto: Severní Korea odpálila raketu Unha-3, varování navzdory
Odborníci ale zároveň upozornili, že nemají žádné informace o tom, že by KLDR měla techniku potřebnou pro chránění nálože během návratu rakety do atmosféry. Bez ochranných prvků by totiž náklad nepřestál žár a vibrace provázející sestup rakety.
Jihokorejci také vyjádřili pochybnosti o tom, že by raketa mohla nést jadernou hlavici. Podle nich potrvá Severní Koreji ještě mnoho let, než se jí podaří dostatečně zmenšit jadernou nálož pro takové použití.