Severní Koreu je nutné odzbrojit, shodly se USA s Čínou

Jana Černá
13. 4. 2013 16:55
Americký ministr zahraničí John Kerry jednal v sobotu s čínským prezidentem
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jiří Kropáček, Reuters

Peking - Spojené státy a Čína se shodly na nutnosti jaderného odzbrojení Severní Koreje.

Přední diplomaté obou států to uvedli po návštěvě amerického ministra zahraničí Johna Kerryho v Pekingu.

USA se dlouhodobě snaží o to přimět Čínu k vyvinutí tlaku na Severní Koreu, jejíž je spojencem. Zemi má donutit přestat s militantní rétorikou a válečnými provokacemi.

Na své diplomatické cestě po Asii se proto Kerry v sobotu sešel mimo jiné s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a premiérem Li Kche-čchiangem.

Mezi USA a Čínou panuje shoda 

Zvyšující se napětí na Korejském poloostrově není podle nejvyšších čínských představitelů v ničím zájmu, uvedla agentura Reuters.

"Všechny strany musí nést odpovědnost za udržení míru a stability v regionu," parafrázovala podle agentury státní televize slova čínského premiéra po Kerryho odjezdu.

Podle americké televize CNN požadovaly USA po Číně "zastavení finančních toků do Severní Koreje".

Bez Číny by se Severní Korea zhroutila. Bere od velkého západního souseda devadesát procent energie a paliv, osmdesát procent spotřebního zboží včetně oblečení a zhruba polovinu potravin a zemědělské produkce.

KLDR je velmi neúrodná země, jen dvacet procent tamní půdy je vhodných pro zemědělství. Když k tomu přičteme systémové chyby a technickou zaostalost, bez čínských dodávek by periodicky se opakující hladomory na severokorejském venkově byly ještě horší.

Ve strachu z KLDR rozmístili Japonci v Tokiu střely Patriot:

Čína má také důrazně upozornit totalitní režim na to, že si přeje úplné jaderné odzbrojení poloostrova.

"Máme společný zájem na ukončení Severokorejského jaderného zbrojení," komentoval směr jednání nejmenovaný vládní úředník USA pro CNN před jeho zahájením. "Na ukončení vysoce destabilizujícího chování a provokací ze strany Severní Koreje," dodal.

I přesto, že se na tomto nejdůležitějším bodě diplomaté shodli, však zatím není jasné, jaký bude mít Kerryho první oficiální cesta do Číny praktický dopad.

O vyjednání stejného výsledku se totiž podle BBC snažilo mnoho Kerryho předchůdců ve funkci, vždy však bezúspěšně.

Soulu slíbil Kerry plnou podporu 

Kerryho návštěvě Pekingu předcházel páteční pobyt v Soulu, kde zopakoval příslib plné podpory USA jihokorejské straně zesilujícího se konfliktu.

"Nebudeme akceptovat Severní Koreu jako jadernou velmoc," prohlásil Kerry v Soulu s tím, že USA jsou připravené s Pchjongjangem vyjednávat pouze za předpokladu, že země začne s přípravami na ukončení svého jaderného programu.

Tato slova přišla den poté, co americká Obranná inteligenční agentura (DIA) zveřejnila zprávu, která jednoznačně potvrzuje "střední pravděpodobnost", že severokorejský režim vyvinul jaderné zbraně schopné zasáhnout území USA, konkrétně ostrov Guam.

Existenci těchto zbraní ale dosud žádná zpráva stoprocentně nepotvrdila. Kerry nicméně v pátek řekl, že odpálení jakýchkoli zbraní za současné situace by pro Severní Koreu byla "obrovská chyba", citovala CNN.

 

Právě se děje

Další zprávy