Severní Korea zve turisty a zároveň mobilizuje armádu

Naďa Straková
17. 8. 2009 10:19
Šéfka Hyundai vyjednala bilaterální smlouvu s vůdcem KLDR Kim Čong-ilem
Severokorejský vůdce Kim Čong-il.
Severokorejský vůdce Kim Čong-il. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severní Korea obnoví přerušené turistické styky s Jižní Koreou a tradici setkávání rodin, které rozdělila válka v padesátých letech.

KLDR ale zároveň vyhlásila pro celou zemi stav pohotovosti v reakci na dnešní zahájení americko-jihokorejského vojenského cvičení. Informuje o tom britská stanice BBC s odvoláním na severokorejskou tiskovou agenturu KCNA.

Dohodu o obnovení cestování přes hranice a setkávání rodin podepsal severokorejský vůdce Kim Čong-il se šéfkou jihokorejské společnosti Hyundai Group Hjon Čong-un.

Podle stanice BBC tyto nečekané kroky severokorejské vlády přináší novou naději, že KLDR obnoví dialog se světem o svém jaderném programu. Jihokorejská média informují o tom, že dnes by v této souvislosti Pchjongjang měla navštívit čínská delegace.

Snaha navázat kontakt?

Severní Korea v posledních době vykazuje snahu o zlepšení zahraničních vztahů. Kromě dvou nedávno propuštěných amerických novinářek, šéfka Hyundai Hjon Čong-un vyjednala propuštění zaměstnance firmy, kterého jihokorejské úřady zadržovaly od března za kritiku tamního režimu.

Předsedkyně spoečnosti Hyundai Group Hjon Čong-un
Předsedkyně spoečnosti Hyundai Group Hjon Čong-un | Foto: Reuters

Pravdou zůstává, že pro autoritativní severokorejský režim je společnost Hyundai, kterou společně obě země operují, nemalým zdrojem výnosů. Hyundai také organizuje turistické zájezdy Jihokorejců do města Kaesong na západním pobřeží.

Zatím zůstává nejasné, zda Hyundai vyjde vstříc požadavkům KLDR několikanásobně zvýšit platy severokorejských zaměstnanců v průmyslové zóně u Kaesongu.

Tradice setkávání rodin

Smlouva také povoluje obnovení tradice setkávání rodin, které rozdělila válka v letech 1950 - 1953. Ty by se mohly začít setkávat už v Den díkůvzdání, jenž Korejci slaví 3. října.

Podle korespondenta BBC však zatím není jasné, zda jihokorejská vláda umožní svým občanům na sever vycestovat. Smlouvu mezi severokorejskou vládou a Hyundai Soul sice vidí jako vstřícný krok, ale "vlády obou zemí se musí dohodnout na konkrétních krocích", uvádí americká stanice CNN.

Foto: Aktuálně.cz

Soul po Pchjongjangu  žádá omluvu za zastřelení jihokorejské turistky severokorejskými vojáky po vstupu do vojenské zóny loni v červenci. Soul tehdy pozastavil setkání rodin.

Pchjongjang tehdy na oplátku omezil turismus a obchodní styky v Kaesongu, což ale pro režim, jenž nemá žádné obchodní kontakty se západním světem v důsledku sankcí za své raketové a jaderné testy, znamenalo ztrátu milionů dolarů.

KLDR v dubnu v rozporu s rezolucí OSN otestovala mezikontinentální balistickou střelu Taepodong-2, která může zasáhnout část území Spojených států. V květnu pak provedla svou druhou zkoušku jaderné bomby.

 

Právě se děje

Další zprávy