Severní Korea vypustila špionážní družici. Předchozí snahy o vyslání selhaly

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 11. 2023 18:47
KLDR v úterý oznámila, že úspěšně vypustila špionážní družici na oběžnou dráhu Země. Severokorejské tvrzení zatím nebylo možné nezávisle ověřit, připomněla agentura AP. Spojené státy i Jižní Korea ale Severní Koreu za její vypuštění rakety nesoucí špionážní satelit odsoudily.
Lídr KLDR Kim Čong-un.
Lídr KLDR Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Bílý dům uvedl, že se jedná o "bezostyšné porušení řady rezolucí Rady bezpečnosti OSN". Krok Pchjongjangu "zvyšuje napětí a hrozí destabilizací bezpečnostní situace v regionu i mimo něj", zdůraznila v prohlášení mluvčí Národní bezpečností rady Bílého domu Adrienne Watsonová. Z prohlášení citovala agentura Reuters.

Vypuštění rakety podle severokorejské tiskové agentury KCNA přihlížel vůdce KLDR Kim Čong-un. Agentura dodala, že země hodlá v blízké budoucnosti vypustit ještě další satelity. Předchozí severokorejské snahy o vyslání družice na oběžnou dráhu Země selhaly.

Generální štáb jihokorejské armády uvedl, že zaznamenal možné vypuštění špionážní družice, avšak zatím nedokončil analýzu, která by to s určitostí potvrdila. Jihokorejský premiér Han Duk-so svolal na středu mimořádné jednání vlády, na němž se ministři budou bavit o odstoupení od vojenské dohody s Pchjongjangem uzavřené v roce 2018.

Japonská vláda vydala v souvislosti s odpalem severokorejské rakety varování pro obyvatele prefektury Okinawa na jihu země a vyzvala je, aby se ukryli v budovách či podzemí. Po chvíli varování odvolala.

Pchjongjang se již letos v květnu a v srpnu pokusil vyslat do vesmíru svou vlastní špionážní vojenskou družici, oba starty však skončily neúspěchem.

Tento týden Severní Korea informovala, že mezi 22. listopadem a prvním prosincem vyšle na oběžnou dráhu kolem Země družici, jejíž funkci blíže nespecifikovala. Raketa se satelitem tak byla zřejmě odpálena krátce před Pchjongjangem oznámeným časovým oknem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy