Severní Korea odsoudila Američana na deset let nucených prací za špionáž a podvracení komunismu

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 4. 2016 8:05
Dvaašedesátiletý Američan korejského původu Kim Dong Chul, který byl zadržen loni v říjnu, se v březnu veřejně přiznal ke špionáži pro jihokorejskou tajnou službu, kterou prý prováděl s cílem svrhnout režim KLDR. Komunistická Korea běžně na tiskových konferencích nechává zadržené cizince číst přiznání k nejrůznějším "podvratným" činům proti jejímu politickému systému. Jihokorejská zpravodajská služba uvedla, že Kimův případ nijak nesouvisí s její organizací. A odmítla záležitost dále komentovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severní Korea odsoudila Američana korejského původu k deseti letům nucených prací za podvracení komunistického režimu a vyzvědačství. Oznámila to tisková agentura Nová Čína. Verdikt, který následuje měsíc po odsouzení jiného Američana, padl v době zvýšeného napětí v regionu, kde se KLDR podle pozorovatelů chystá k další jaderné zkoušce.

Dvaašedesátiletý Kim Dong Chul, který byl zadržen loni v říjnu, se minulý měsíc veřejně přiznal ke špionáži pro jihokorejskou tajnou službu, kterou prý prováděl s cílem svrhnout režim KLDR. Rovněž prohlásil, že se snažil šířit náboženské myšlenky v Severní Koreji, projevil lítost nad svými "ostudnými činy" a požádal o odpuštění.

Jihokorejská zpravodajská službu k tomu uvedla, že Kimův případ nijak nesouvisí s její organizací, a odmítla záležitost dále komentovat.

Komunistická Korea běžně na tiskových konferencích nechává zadržené cizince číst přiznání k nejrůznějším "podvratným" činům proti severokorejskému politickému systému.

V únoru se takto přiznal k závažným protistátním zločinům americký student Otto Warmbier, který byl další měsíc odsouzen k 15 rokům těžké práce za mřížemi kvůli pokusu ukrást plakát s politickou tématikou z hotelu v Pchjongjangu.

Kim Dong Chul se narodil v Jižní Koreji a později získal americké občanství a dlouhodobě žil ve státě Virginie. Z USA se odstěhoval v roce 2011 do severokorejského města Jang-ťi u hranic s Čínou. Odtud dojížděl za prací do zvláštní severokorejské ekonomické zóny Rason, kde působil jako šéf obchodní a hotelové společnosti.

Ve své výpovědi uvedl, že s jihokorejskou zpravodajskou službou ho spojili američtí tajní agenti.

Severní Korea zadržela v minulosti několik cizinců a Spojené státy a Kanada své občany varovaly před cestami na území této východoasijské diktatury. KLDR se k podobným krokům uchyluje zvláště v době zvýšeného napětí ve vztazích s okolním světem a její počínání bývá považováno za snahu vymoci si ústupky při vyjednávání.

Většinu odsouzených cizinců Pchjongjang propustí dříve, než uplyne stanovená doba trestu. Často za tím stojí zvýšená diplomatická aktivita Washingtonu. V listopadu 2014 takto Severokorejci v mediálně ostře sledovaném případu propustili vězněné Američany Kennetha Baeho a Matthewa Millera poté, co zemi navštívil šéf amerických tajných služeb James Clapper.

Exkluzivní fotografie Jana Šibíka, které udělal během svého pobytu v Severní Koreji. V zemi, kde je téměř vše zakázáno - i focení. | Video: Jan Šibík
 

Právě se děje

Další zprávy