Šestiletá dívka se musí provdat, rodina je zoufalá

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 11. 2012 16:12
Dítě z Pákistánu se má stát darem na usmířenou
Foto: repro www.rferl.org

Islámábád - Na odlehlých kmenových územích severozápadního Pákistánu neřeší spory soudy, ale rada starších zvaná džirga.

Ten, koho džirga shledá vinným, musí poškozeného odškodnit.

Většinou přenecháním půdy, peněz, dobytka nebo - podle tradice zvané swara - darováním neprovdané dcery.

Jedná se o prastarou zvyklost, která často zabrání násilí. Dokáže ale být i krutá. Tak jako v případě z údolí Svát, na nějž upozornilo Rádio Svobodná Evropa. Předmětem swary se tam stala teprve šestiletá holčička Bibi Roza.

Džirga rozhodla, že se malá Bibi provdá za 16letého hocha z dlouhodobě znepřátelené rodiny. Její zoufalí příbuzní se teď s prosbou o pomoc obrací na místní soud, provinční vládu, pákistánského ministra spravedlnosti i lidskoprávní organizace.

Problém je v tom, že dívčin pětašedesátiletý otec Azim Chán se sňatkem souhlasil.

"Ano, souhlasil jsem, ale donutili mě k tomu policisté, na které jsem se obrátil s prosbou o pomoc. Členové džirgy mi teď říkají: jednou jste souhlasil s provdáním své dcery do jiné rodiny, tak už nemáte jinou možnost," vysvětlil Chán reportérovi Rádia Svobodná Evropa.

Svatba by se měla konat už v neděli 11. listopadu.

Dětská svatba:

Ženich je za mřížemi

Místní policejní šéf Šchách Daurán ale celou věc popisuje jinak. Jeho lidé podle něj do případu nijak nezasahovali do té doby, než vyšlo najevo, že nevěstě je 6 let. Od té doby už prý v souvislosti s případem policie zatkla pět mužů, včetně 16letého ženicha a jeho otce.

Swara je v Pákistánu zapovězena od roku 2004, kdy parlament přijal příslušný zákon. Za její praktikování mohou soudy zúčastněné dospělé odsoudit až ke třem letům vězení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy