Šestiletá dívka se musí provdat, rodina je zoufalá

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 11. 2012 16:12
Dítě z Pákistánu se má stát darem na usmířenou
Foto: repro www.rferl.org

Islámábád - Na odlehlých kmenových územích severozápadního Pákistánu neřeší spory soudy, ale rada starších zvaná džirga.

Ten, koho džirga shledá vinným, musí poškozeného odškodnit.

Většinou přenecháním půdy, peněz, dobytka nebo - podle tradice zvané swara - darováním neprovdané dcery.

Jedná se o prastarou zvyklost, která často zabrání násilí. Dokáže ale být i krutá. Tak jako v případě z údolí Svát, na nějž upozornilo Rádio Svobodná Evropa. Předmětem swary se tam stala teprve šestiletá holčička Bibi Roza.

Džirga rozhodla, že se malá Bibi provdá za 16letého hocha z dlouhodobě znepřátelené rodiny. Její zoufalí příbuzní se teď s prosbou o pomoc obrací na místní soud, provinční vládu, pákistánského ministra spravedlnosti i lidskoprávní organizace.

Problém je v tom, že dívčin pětašedesátiletý otec Azim Chán se sňatkem souhlasil.

"Ano, souhlasil jsem, ale donutili mě k tomu policisté, na které jsem se obrátil s prosbou o pomoc. Členové džirgy mi teď říkají: jednou jste souhlasil s provdáním své dcery do jiné rodiny, tak už nemáte jinou možnost," vysvětlil Chán reportérovi Rádia Svobodná Evropa.

Svatba by se měla konat už v neděli 11. listopadu.

Dětská svatba:

Ženich je za mřížemi

Místní policejní šéf Šchách Daurán ale celou věc popisuje jinak. Jeho lidé podle něj do případu nijak nezasahovali do té doby, než vyšlo najevo, že nevěstě je 6 let. Od té doby už prý v souvislosti s případem policie zatkla pět mužů, včetně 16letého ženicha a jeho otce.

Swara je v Pákistánu zapovězena od roku 2004, kdy parlament přijal příslušný zákon. Za její praktikování mohou soudy zúčastněné dospělé odsoudit až ke třem letům vězení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 1 hodinou

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy