Šestiletá dívka se musí provdat, rodina je zoufalá

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 11. 2012 16:12
Dítě z Pákistánu se má stát darem na usmířenou
Foto: repro www.rferl.org

Islámábád - Na odlehlých kmenových územích severozápadního Pákistánu neřeší spory soudy, ale rada starších zvaná džirga.

Ten, koho džirga shledá vinným, musí poškozeného odškodnit.

Většinou přenecháním půdy, peněz, dobytka nebo - podle tradice zvané swara - darováním neprovdané dcery.

Jedná se o prastarou zvyklost, která často zabrání násilí. Dokáže ale být i krutá. Tak jako v případě z údolí Svát, na nějž upozornilo Rádio Svobodná Evropa. Předmětem swary se tam stala teprve šestiletá holčička Bibi Roza.

Džirga rozhodla, že se malá Bibi provdá za 16letého hocha z dlouhodobě znepřátelené rodiny. Její zoufalí příbuzní se teď s prosbou o pomoc obrací na místní soud, provinční vládu, pákistánského ministra spravedlnosti i lidskoprávní organizace.

Problém je v tom, že dívčin pětašedesátiletý otec Azim Chán se sňatkem souhlasil.

"Ano, souhlasil jsem, ale donutili mě k tomu policisté, na které jsem se obrátil s prosbou o pomoc. Členové džirgy mi teď říkají: jednou jste souhlasil s provdáním své dcery do jiné rodiny, tak už nemáte jinou možnost," vysvětlil Chán reportérovi Rádia Svobodná Evropa.

Svatba by se měla konat už v neděli 11. listopadu.

Dětská svatba:

Ženich je za mřížemi

Místní policejní šéf Šchách Daurán ale celou věc popisuje jinak. Jeho lidé podle něj do případu nijak nezasahovali do té doby, než vyšlo najevo, že nevěstě je 6 let. Od té doby už prý v souvislosti s případem policie zatkla pět mužů, včetně 16letého ženicha a jeho otce.

Swara je v Pákistánu zapovězena od roku 2004, kdy parlament přijal příslušný zákon. Za její praktikování mohou soudy zúčastněné dospělé odsoudit až ke třem letům vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy