Pákistánci dopadli strůjce útoku na malou aktivistku

Petr Jemelka Petr Jemelka
24. 10. 2012 22:47
Policie zatkla devět lidí, hlavní podezřelý je ale stále na útěku
Dívka bude podle lékařů v pořádku.
Dívka bude podle lékařů v pořádku. | Foto: Reuters

Islámábád - Pákistáncům se podařilo vypátrat teroristy, kteří zosnovali útok na 14letou aktivistku Malalaj Júsufzaiovou.

Podle policie za atentátem na dívku, jež proslula kritikou Tálibánu a bojem za ženská práva, stojí 23letý student chemie Attá Uláh z distriktu Svát na severozápadě Pákistánu.

Ten sice spravedlnosti zatím uniká, policistům se ale v souvislosti s útokem podařilo zadržet šest mužů a Uláhovu snoubenku, matku a dva bratry, napsala na svém serveru CNN.

Zda se mladík na střelbě, při níž Malalaj utrpěla těžké zranění hlavy a krku, přímo podílel, zatím není jasné. Je možné, že ho jen naplánoval.

Útok se odehrál 10. října v údolí Svát, když se školačka spolu s dalšími dívkami vracela autobusem ze školy v nejvýznamnějším městě oblasti Mingoře.

Tálibán už dříve dívčinu kampaň za právo na vzdělání označil za "obscénní". "Je to nová kapitola obscénnosti a my musíme tuto kapitolu uzavřít," uvedl mluvčí Tálibánu Ahsanulláh Ahsan.

K útoku se Tálibán bez váhání přiznal. Ozbrojenci se po Malalaj výslovně ptali a následně ji zasáhli do hlavy a do krku.

Poté, co se ji lékařům podařilo stabilizovat, byla převezena k dalšímu léčení do Velké Británie, kde by měla zůstat až do úplného zotavení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy