Senzace: Sonda pořídila nejdokonalejší fotky Slunce

Petr Jemelka Petr Jemelka
30. 7. 2013 8:10
Vědci teď musí zjistit, co na snímcích vlastně je
Foto: Aktuálně.cz

Paolo Alto - Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) slaví. Solární sonda IRIS (Interface Region Imaging Spectrograph) se poprvé "zadívala" ke Slunci - a poslala domů zatím nejdokonalejší snímky sluneční atmosféry.

Co vlastně zachycují, ale astronomové zatím nevědí. Na obrázcích jsou patrné tenké vláknité struktury. Úkolem sondy IRIS je zjistit, jak je možné, že se v tak tenké vrstvě (několika stovek kilometrů) tak razantně snižuje hustota a roste teplota.

Někde v přechodové vrstvě několika set kilometrů teplota roste ze 7000 na celé miliony stupňů Celsia (milionu stupňů Kelvina). Na videu jsou vidět malé body, které se náhle rozjasňují a rychle hasnou. Pravě ty by podle NASA mohly pomoci proces distribuce energie v přechodové části sluneční atmosféry objasnit.

IRIS je vybavena třemi přístroji - spektrometrem a interferometrem a termometrem. Pracuje tak, že mimo jiné rozkládá světlo a měří jeho vlnové délky.

"Kvalita snímků a spektra, která od IRIS dostáváme, jsou přesně tím, v co jsme doufali. S tím, abychom pochopili, na co to vlastně koukáme, budeme mít ještě hodně práce. Ale snímky jsou tak kvalitní, že to dokážeme," raduje se na stránkách NASA vedoucí výzkumného týmu projektu IRIS Alan Title.

Objevy amerického badatelského týmu  mohou ovlivnit každodenní život na Zemi. Procesy v přechodové vrstvě Slunce totiž zahrnují transformaci energie, kterou lidé zatím neznají.

Krom toho, že má IRIS vysvětlit, proč je povrch Slunce chladnější než koróna, je zařízení zajímavé také tím, že jej k hranici zemské atmosféry minulý měsíc vyneslo letadlo.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 22 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy