Washington - Republikány ovládaný Senát amerického Kongresu ve středu schválil vojenský rozpočet na příští finanční rok, který začal 1. října. Zákon o výdajích ve výši 612 miliard dolarů už dřív odhlasovala Sněmovna reprezentantů. Bílý dům dal opakovaně najevo, že Barack Obama bude zákon vetovat. K přehlasování prezidentského veta by Kongres potřeboval dvoutřetinovou většinu, kterou podle agentury Reuters nejspíš dohromady nedá.
Prezidentův odpor vyvolává pasáž zákona, která by Pentagonu umožnila částečně se vyhnout automatickým rozpočtovým škrtům, které vstoupí v platnost koncem letošního roku. Obama se rovněž snaží přesvědčit republikánské poslance o potřebě širší rozpočtové dohody, která by zahrnovala i rok 2017. Ministerstvu obrany by podle Bílého domu prospěl rozpočet na delší dobu, než jen na období jednoho roku.
Avízované prezidentské veto vyvolalo v Kongresu nevoli. Šéf senátního branného výboru John McCain dnes Obamův záměr označil za "hloupý, zmatený, cynický a nebezpečný".
Samotný obsah zákona o vojenském rozpočtu příliš sporů mezi poslanci a exekutivou nevyvolává. Zákon mimo jiné zakazuje násilné výslechové techniky včetně takzvaného waterboardingu a zvýšenou pozornost věnuje obraně USA před kybernetickými útoky. Umožňuje rovněž Pentagonu poskytnout Ukrajině obrannou výzbroj, poskytnout další pomoc irácké armádě a vycvičit a vyzbrojit umírněnou syrskou opozici.
Pokud Kongres Obamovo předpokládané veto nezvrátí, budou muset poslanci zákon přepracovat. Stalo by se tak popáté za poslední půlstoletí.