Phnompenh - Proces s bývalými vůdci Rudých Khmerů postoupil do dalšího stadia. Mezinárodní tribunál v kambodžském hlavním městě Phnompenhu obvinil z genocidy bývalého prezidenta Khieu Samphana.
Khieu Samphan zastával prezidentskou funkci v Demokratické Kampučii, jak se republika Rudých Khmerů fungující mezi dubnem 1975 a lednem 1979 jmenovala, a byl pátým v hierarchii Rudých Khmerů.
Osmasedmdesátiletý Khieu Samphan tvrdí, že byl pouze rukojmím režimu a že o žádných zločinech neměl tušení. Sám prý nikoho nezabil.
Tribunál složený ze zástupců Kambodži a OSN tento týden z genocidy obvinil i další dva vysoce postavené členy režimu. Šlo o "bratra číslo 2" Nuona Cheu a „bratra číslo 3" a bývalého ministra zahraničí Ienga Sarryho.
Je to tak vůbec poprvé, kdy stanou před soudem nejvyšší představitelé hnutí, které podle různých odhadů v Kambodži způsobilo smrt milionu až dvěma milionům lidí.
Poprvé nejvyšší vůdci
Všichni tři byli obviněni z genocidy proti menšinovým kambodžským etnikům - Vietnamcům a Čamům. Podle historiků byl režim Rudých Khmerů přísně nacionalistický a usiloval v Kambodži o rasovou čistotu. Pocházet z jiného etnika tak často znamenalo automatickou smrt.
Kambodžské Vietnamce kromě toho Rudí Khmerové považovali za prodlouženou ruku svého regionálního rivala. Vietnam je nakonec skutečně odstavil v lednu 1979 vojenskou invazí od moci.
Tři vůdcové demokratické Kampučie byli už dříve dle deníku Phnom Penh Post obviněni z válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, vraždy, mučení a pronásledování náboženských skupin dle kambodžského trestního zákoníku z roku 1956, který byl v době jejich vlády stále v platnosti.
Proces však zatím začal pouze s někdejším ředitelem phnompenhské věznice Tuol Sleng alias S-21, která byla využívána jako mučírna. Vězně pak dozorci odváželi na nedaleká „vražedná pole" Choeung Ek, kde je zabíjeli. Zemřelo tu až 17 tisíc lidí.
Závěrečné argumenty v případu ředitele S-21 Kaing Guek Eava přednesla obhajoba i obžaloba v listopadu. Verdikt má být znám na začátku příštího roku.
Kouřové clony ďáblova advokáta
Obvinění z genocidy, kterou OSN definuje jako snahu o zničení „národa, etnika, rasové nebo náboženské skupiny" má pro oběti Rudých Khmerů a jejich rodiny velkou symbolickou hodnotu.
Podle jednoho z nejuznávanějších historiků zabývajících se Demokratickou Kampučiou však mohou zkomplikovat už tak dost složitý případ.
„Pro obhájce to bude velice výhodné. Mohou teď vypustit kouřovou clonu," řekl agentuře Reuters David Chandler.
V rozhazování kouřových clon je navíc Samphanův právník Jacques Verges velmi zkušený. Francouz přezvídaný „ďáblův advokát" už obhajoval například bývalého šéfa gestapa z Lyonu Klause Barbieho nebo teroristu Iljiče Ramíreze Sáncheze zvaného „Carlos Šakal".
Barbieho obranu založil na porovnávání jeho činů v Lyonu s válečnými zločiny a zločiny proti lidskosti páchanými Francouzi ve svých koloniích. Některá obvinění proti Barbiemu tak byla odvolána.
Podle BBC se Verges, který má radikálně levicové názory, zná se Samphanem ještě z dob studií v padesátých letech. Většina vedení Rudých Khmerů totiž prošla univerzitami ve Francii.
Proces s nejvyššími vůdci režimu pravděpodobně nezačne dříve než roku 2011. Obviněním v něm bude čelit ještě pátá zatčená - žena Ienga Saryho a bývalá ministryně pro sociální akci Ieng Tirith.
Bratr číslo jedna, vůdce hnutí Pol Pot, se spravedlnosti vyhnul. Zemřel roku 1998. Spekuluje se, že byl vlastními lidmi otráven.