Pomoc Ukrajině i rovnost mužů a žen. Von der Leyenová zhodnotila stav Evropské unie

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 9. 2023 12:15
Díky Evropskému parlamentu, členským státům a týmu komisařů se nám podařilo splnit přes devadesát procent toho, co bylo v roce 2019 vytyčeno. Ve svém tradičním projevu o stavu unie to prohlásila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Ursula von der Leyenová při svém projevu v Evropském parlamentu.
Ursula von der Leyenová při svém projevu v Evropském parlamentu. | Foto: Reuters

 "Společně jsme ukázali, že když je Evropa odvážná, dokáže věci dotáhnout do konce. Když jsem před vámi stála v roce 2019 se svým programem pro zelenou, digitální a geopolitickou Evropu, vím, že někteří měli pochybnosti. A bylo to předtím, než se svět obrátil vzhůru nohama, přišla globální pandemie a brutální válka na evropské půdě," řekla v úvodu své řeči šéfka unijní exekutivy.

"Ale podívejte se, kde je Evropa teď. Viděli jsme zrod geopolitické unie - podporujeme Ukrajinu, postavili jsme se proti ruské agresi, reagujeme na agresivní politiku Číny," dodala.

Budoucnost Ukrajiny, Moldavska i západního Balkánu je v EU

 "Budeme stát na straně Ukrajiny na každém kroku, tak dlouho, jak to bude potřeba," řekla von der Leyenová. V unii podle ní od začátku války našly útočiště čtyři miliony Ukrajinců. "Chci jim říct, že jsou teď stejně vítáni jako v těch osudných prvních týdnech," dodala von der Leyenová před europoslanci s tím, že Evropská komise navrhne prodloužení dočasné ochrany Ukrajinců v EU.

Budoucnost Ukrajiny, Moldavska i západního Balkánu je v Evropské unii, uvedla Ursula von der Leyenová. Zmínila se i o možných změnách unijních smluv, což by ale rozšíření nemělo brzdit.

"Tento parlament to řekl nahlas: Budoucnost Ukrajiny je v naší unii. Budoucnost západního Balkánu je v naší unii. Budoucnost Moldavska je v naší unii. A vím, jak důležitá je unijní perspektiva pro množství lidí v Gruzii," prohlásila von der Leyenová. Může to podle ní znamenat potřebu upravit unijní smlouvy, "ale nemůžeme a neměli bychom čekat na změny smluv a mezitím nepokročit s rozšířením".

Von der Leyenová hovořila o rozšíření Evropské unie "nejméně na 30 členů" s tím, že takové rozšíření by mohlo být "katalyzátorem pokroku" v bloku. "Dokázali jsme, že můžeme být geopolitickou unií, a ukázali jsme, že můžeme postupovat rychleji, když jsme jednotní," dodala. Zdůraznila nicméně, že jakýkoli vstup do EU "musí být založen na zásluhách", tedy je podmíněn rozsáhlými reformami v kandidátských zemích. "Tento princip bude komise vždy hájit," zdůraznila.

Od získání statusu kandidátské země v roce 2022 udělala Ukrajina podle von der Leyenové "obrovský krok" směrem ke vstupu do Evropské unie. Stále ji ale čeká tvrdá práce, dodala šéfka EK. Se svým proslovem vystoupila v době, kdy se mezi členskými státy EU vedou debaty o tom, zda s Kyjevem formálně zahájit jednání o členství v EU již letos na summitu v Bruselu, který se uskuteční 14. a 15. prosince.

Několikrát si vysloužila potlesk, zejména když hovořila o právech žen či když podpořila evropské farmáře. "Ráda bych vám poděkovala za průlomovou práci, kterou jsme vykonali v oblasti rovnosti žen a mužů. Jako pro ženu to pro mě hodně znamená," řekla.

"Neexistuje jediný argument, proč by za stejnou práci měla být žena placena méně než muž. Naše práce ale zdaleka nekončí, musíme pokračovat v pokroku," dodala. "Vím, že tento parlament podporuje náš návrh na boj proti násilí na ženách. I zde bych byla ráda, kdybychom uzákonili princip: Ne znamená ne," doplnila za potlesku europoslanců.

Zelená dohoda se zrodila z nutnosti chránit naši planetu

Hned v úvodu své řeči se šéfka Evropské komise věnovala takzvané Green Deal (unijní Zelené dohodě) o přechodu EU k obnovitelným zdrojům energií, obsahující soubor opatření zaměřených na snížení emisí oxidu uhličitého v zemích EU. Připomněla vysoké teploty, které panovaly letos v létě v Evropě, ničivé požáry i povodně a další projevy extrémního počasí. "Zelená dohoda se zrodila z nutnosti chránit naši planetu. Byla také navržena jako příležitost k zachování naší budoucí prosperity," uvedla von der Leyenová.

Evropský průmysl podle ní každý den ukazuje, že je připraven na změny a na potřebný přechod. "Ukazuje, že modernizace a dekarbonizace může jít ruku v ruce. Za posledních pět let vzrostl v Evropské unii počet továren na čistou ocel z nuly na 38. Do čistého vodíku jsme nyní přilákali více investic než USA a Čína dohromady," dodala.

Jak nicméně poznamenal server Politico, každý, kdo doufal v tvrdou obranu unijního úsilí, pokud jde o oblast klimatu, byl zklamán. Von der Leyenová se totiž nezmínila o možná posledním chystaném velkém návrhu této komise, kterým má být snížit emise skleníkových plynů do roku 2040. Ten by měla EK představit v první polovině příštího roku. Rovněž šéfka komise nekomentovala ani nadcházející klimatický summit, který se uskuteční v Dubaji na přelomu listopadu a prosince

Nedostatek pracovních sil na trhu

Pokud jde o ekonomické záležitosti, nejvýznamnější překážkou v konkurenceschopnosti je podle von der Leyenové nedostatek pracovních sil na unijním trhu. Vyzvala proto k lepšímu přístupu k pracovním místům pro mladé lidi, ženy a kvalifikované migranty.

"Miliony rodičů, většinou matek, se snaží sladit práci a rodinu, protože neexistuje péče o děti. A osm milionu mladých lidí nepracuje ani nestuduje. A to je jedna z největších překážek naší konkurenceschopnosti," uvedla šéfka Evropské komise. "Nedostatek pracovních sil brzdí kapacitu pro inovace, růst a prosperitu. Musíme tedy zlepšit přístup na trh práce," dodala.

Středeční projev před europoslanci je posledním podobným proslovem von der Leyenové ve funkci během stávajícího mandátu. Očekává se, zda neoznámí, že bude chtít pokračovat i v dalším funkčním období.

 

Právě se děje

Další zprávy