Šéf diplomacie EU se omluvil za výrok o "syndromu Grety". Bylo to nevhodné, přiznal

ČTK ČTK
8. 2. 2020 22:02
Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell v sobotu svém Twitteru zveřejnil omluvu po výroku, kterým zpochybňoval upřímnost mládežnických protestů za razantnější boj proti změnám klimatu. Při debatě v Bruselu mimo jiné naznačoval, že mladí aktivisté si neuvědomují dopady opatření, po kterých volají, a zmínil se o "syndromu Grety" v odkaze na Švédku Gretu Thunbergovou.
Proti Borrellovým výrokům se ohradili politici i aktivisté.
Proti Borrellovým výrokům se ohradili politici i aktivisté. | Foto: Reuters

Španělský politik Josep Borrell po vlně kritiky své vyjádření o "syndromu Grety" přehodnotil jako nevhodné. 

"Právě se vracím z návštěvy Spojených států a chtěl bych se omluvit všem, kdo se mohli cítit dotčeni mojí nevhodnou poznámkou o důležitém mládežnickém hnutí boje proti změnám klimatu," napsal šéf unijní diplomacie a někdejší španělský ministr zahraničí.

Pobouření vyvolala jeho slova ze středeční diskuse v Evropském parlamentu. "Představa, že mladí lidé jsou vážně oddaní boji proti klimatické změně - můžeme tomu říkat 'syndrom Grety' - dovolte mi, abych ji zpochybnil," citoval 72letého Borrella web Politico.

"Rád bych věděl, jestli si mladí lidé pochodující v Berlíně a požadující opatření proti klimatické změně uvědomují, co je taková opatření budou stát," pokračoval politik, přičemž zmínil snižování životních standardů a "kompenzace" pro polské horníky.

Borrellova slova odsoudili politici i aktivisté

Proti těmto výrokům se ohradila europoslanecká frakce zelených, přičemž Borrellova slova označila za "nepřijatelná ze strany představitele EU".

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont se zase tázal, jak uvedené výroky zapadají do plánů Evropské komise, která chce mimo jiné do roku 2050 učinit z EU uhlíkově neutrální společenství.

Jako "naprosto směšné" hodnotila při páteční demonstraci v Bruselu Borrellovy úvahy o ceně zelené politiky 18letá aktivistka Anuna de Weverová. "Všichni vědci říkají, že když neuděláme nic, bude nás to stát ještě mnohem víc," řekla agentuře AFP.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy