Vatikán - Hlavy římskokatolické církve udělily v minulosti audienci už leckomu, ale dosud nikdy nenavštívil Vatikán saúdskoarabský král.
Monarcha, který je zároveň správcem neposvátnějších míst islámu v Mekce a Medíně.
Změnilo se to až dnes, kdy se uskutečnila historická shůzka. Benedikt XVI. přijal krále Abdalláha. Ten se už jednou setkal s Benediktovým předchůdcem Janem Pavlem II., ale v té době byl pouze korunním princem.
Papež dostal meče
Témata rozhovorů byla jasná: vztahy mezi křesťanstvím a islámem a také práva křesťanů v Saúdské Arábii.
Schůzka trvala třicet minut a odehrávala se v papežově soukormé studovně. Abdalláh Benediktovi věnoval jako dar dva meče, zdobené drahými kamenty. Jeden zlatý, druhý stříbrný.
Islám a nic jiného
Pouštní království je jediným muslimským státem, který na svém území nepovoluje praktikování žádné jiné víry než islámu. Stavba kostelů i konání mší jsou zakázány, stejně jako dovoz křížů či Biblí.
Počet křesťanů se přitom v Saúdské Arábii odhaduje na více než milión, většinou jde o pracovníky z Filipín, Evropy, USA a dalších zemí.
Vedení římskokatolické církve chce, aby se to změnilo. Aby věřící křesťané měli možnost se v zemi ke své víře hlásit.
"Nechceme, aby se rovnou stavěly katedrály. Jde nám o to, aby se křesťané mohli v bezpečí modlit, aby pro ně existovala svoboda vyznání," řekl agentuře Reuters švýcarský biskup Paul Hinder, který působí v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech.
Prorok v Arábii nechtěl konkurenci
Saúdskoarabská vláda zdůvodňuje zákaz jiných náboženství slovy proroka Mohameda. Ten se sice vyslovoval pro toleranci křesťanů, ale nepřál si, aby na Arabském poloostrově, kde islám vznikl, existovala ještě jiná náboženství.
Policie často zatýká lidi podezřelé z účasti na tajných mších nebo z pašování Bible či křížů.
Projev z Řezna je zapomenut
Návštěva Abdalláha je ale zároveň považována za zlepšení vztahů mezi Vatikánem a muslimským světem po loňských sporech kolem papežova projevu v Řezně.
Slova Benedikta XVI. na téma islám a násilí tehdy vyvolala v islámských zemích nevoli a protesty. Papež se omluvil s tím, že slova byla jen citací a on sám takové názory nesdílí.