Rijád - Pětasedmdesátiletá Syřanka Chamisa Mohammed Sawadíová žijící v Saúdské Arábii, neměla v minulém roce štěstí.
V době, kdy se u ní doma nacházeli dva muži, se kterými nebyla v příbuzenském vztahu, ji navštívil také příslušník obávané náboženské policie, která dohlíží na to, zda obyvatelé dodržují islámské právo v podobě, v jaké ho interpretuje vláda.
A protože styk s pokrevně nespřízněnými muži je pro ženy bez mužského doprovodu v Saúdské Arábii nelegální, byla Chamisa podle deníku Al-Watan odsouzena ke čtyřiceti ranám bičem, čtyřem měsícům vězení a vypovězení ze země.
Jako syn
Obhajoba trvá na tom, že se žena ničím neprovinila, neboť jednoho z mužů, čtyřiadvacetiletého Fahda, údajně odkojila. Druhým byl jeho kamarád jménem Hadian, který prý Fahda pouze doprovázel, když ženě přinesl chleba.
Podle islámského výkladu by tak bylo možné považovat Fahda za jejího syna, soud však podle rozhodnutí obdrženého Al-Watanem toto spojení neprokázal. Chamisa se hodlá odvolat.
Potrestáni byli i oba muži. Fahd půjde do vězení na čtyři měsíce a dostane 40 ran, Hadian dostal půl roku a o ještě dvacet ran více.
„Každého to tady rozzuřilo, protože ona je jako babička," řekla stanici CNN saúdská aktivistka Wadžíha Huvajderová. „Čtyřicet ran - jak může takovou bolest vydržet? Je to neospravedlnitelné."
Náboženské zákony
Domácí ani mezinárodní pověst saúdské náboženské policie není nejlepší. Pozornost vzbudil například případ z března 2002, kdy bránila dívkám v útěku z hořící školy v Mekce, protože nebyly řádně oblečeny a nedoprovázel je mužský opatrovník.
Výsledkem bylo patnáct mrtvých a padesát zraněných školaček.
Kritice je podrobován i samotný právní systém.
V roce 2007 byla devatenáctiletá dívka, která byla znásilněna skupinou mužů, odsouzena ke 200 ranám a šesti měsícům vězení. Důvodem bylo, že se předtím nacházela o samotě ve společnosti muže, který nebyl její příbuzný. Dívku i jejího společníka po mezinárodní kritice omilostnil saúdský král Abdalláh.