Podle názoru jednoho z předních členů vládní Labouristické strany se muslimské ženy, které nosí zahalenou tvář, přímo podílejí na zhoršování vztahů mezi jednotlivými skupinami britské společnosti.
Rád bych vám viděl do tváře, prosím
"Je to viditelné označení vlastní zvláštnosti a kulturních rozdílů," uvedl Straw a dodal, že preferuje setkání s lidmi, kteří mají tvář odhalenou.
K prohlášení jej podle jeho slov vedlo setkání s několika muslimskými skupinami. "Když jsme se na toto téma začali bavit, většina žen debatu přijala s ulehčením," osvětlil Straw motivy svého postoje.
Muslimové se bouří. Opět
Jeho výroky nezůstaly dlouho bez odezvy. "Naše muslimská komunita nepotřebuje žádné lekce, jak se má oblékat," uvedl například Nazrín Nawaz z radikální organizace Hizb ut-Tahrir.
Podle představitelů umírněných muslimských organizací podobné výroky nikomu nepomohou a mohou způsobit víc škody než užitku.
"Zajímalo by mě, proč se nemluví o židovských komunitách. Proč se i jim neřekne, že se nemají oblékat jako ortodoxní židé?" uvedl jeden z představitelů organizace zabývající se lidskými právy islámských věřících v Británii.
Británie už má za sebou i soudní proces, který se týkal práva dívek nosit šátek do školy. Sedmnáctiletá muslimka byla v září 2002 poslána ze školy domů s tím, že její dlouhý oděv halící celé tělo neodpovídá školnímu řádu.
Odvolací soud v Londýně v březnu 2005 rozhodl, že britská muslimská dívka byla ze školy vyloučena neprávem. Rozsudek zdůvodnil tím, že jí bylo odepřeno právo na vzdělávání a na svobodné vyjádření náboženského cítění, což je v rozporu s Evropskou konvencí o lidských právech.
Velká Británie se tak díky výroku bývalého ministra vnitra a zahraničí Strawa zařadila po bok Francie a Holandska, kde téma zahalování muslimských žen na veřejnosti vyvolalo již v minulosti velké diskuze mezi členy muslimské menšiny a nejvyššími státními představiteli.