Drážďany - Sousední Sasko má výhrady k plánované stavbě plavebního stupně v Děčíně, který by měl umožnit celoroční splavnost Labe. V úterý to uvedl saský ministr životního prostředí Frank Kupfer.
Zemská vláda v Drážďanech se obává hlavně toho, že stavební zásahy budou mít negativní dopad jak na množství ryb a vodních živočichů v Labi, tak na kvalitu vody.
Konkrétní výhrady Sasko v pondělí sdělilo českému ministerstvu životního prostředí, s nímž chce o projektu dál jednat.
Kupfer podle listu Neue Freie Presse zopakoval, že jeho úřad prověřuje i možnost žaloby na plánovaný jez z elektrárnou. Jasno by měl mít v polovině března.
Ministr regionální vlády zároveň zdůraznil, že v Sasku žádné podobné plavební stupně na Labi nevzniknou.
"Dnes předkládané plány obsahují sice v porovnání s rokem 2006 zlepšení, jejich přezkoumání příslušnými odbornými úřady Saska ale naše pochybnosti neodstranilo. Stavba zdymadla může mít negativní dopady na tok i na saském území," zdůraznil Kupfer.
Děčínský jez podle něj vytvoří pro dosud volně migrující ryby a živočichy velkou překážku.
"U srovnatelných stávajících zařízení nezvládá výstup přes zamýšlený přechod pro ryby dobrá polovina ryb. Úhoři putující proti proudu by se téměř bez výjimky dostali do turbín plánované elektrárny. Umírá tam až 95 procent zvířat," prohlásil saský ministr, který se obává také dopadů na kolonie bobrů a říčních vyder, jež v Labi na česko-saském pomezí žijí.
Nejasnosti podle Kupfera navíc přetrvávají i kolem kvality vody v řece, k níž se česká studie o dopadech chystané stavby na životní prostředí prý vyjadřuje nedostatečně.
Podobně jako saská vláda plánovaný jez kritizují i ekologičtí aktivisté z obou stran hranice. České úřady však vybudování plavebního stupně považují za prioritu a slibují si od něj prodloužení splavnosti Labe na 345 dní v roce. Argumentují mimo jiné i ekologičností lodní dopravy.