Sarkozymu roste nový soupeř. Jeho bývalý šéf

Petr Jemelka Petr Jemelka
26. 3. 2010 9:02
Prohrané regionální volby pro francouzského prezidenta nevěstí nic dobrého

Paříž - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a jeho konzervativní Svaz pro lidové hnutí (UMP) jsou pro prohraných volbách na kolenou. Opozice proto mobilizuje.

Porážka to byla drtivá - UMP se podařilo zvítězit jen v jednom z hlavních francouzských regionů, tradičně pravicovém Alsasku. Ve zbylých jednadvaceti regionech byla poražena.

Političtí protivníci Sarkozyho pochopili, že je dosud suverénní hlava státu v nejohroženější pozici, v jaké kdy byla, a možná už se lepší příležitost pro výpad do dalších voleb nenaskytne.

Do útoku proto vyrazil i bývalý premiér Dominique de Villepin, v jehož vládě Sarkozy v letech 2005-2007 sloužil jako ministr vnitra. De Villepin ve čtvrtek oznámil, že zakládá novou středopravou stranu, s níž hodlá v příštích parlamentních volbách, které se konají za dva roky, kandidovat proti Sarkozymu UMP.

„Rozhodl jsem se založit nové politické hnutí, které bude svobodné a nezávislé," oznámil de Villepin s tím, že nová strana svou činnost zahájí k 19. červnu. Uskupení, které ještě nemá jméno, by podle jeho slov ale mělo více myslet na "solidaritu mezi lidmi".

Už by neměl kandidovat, říká Bruniová

Během prezentace nově vznikajícího politického uskupení neváhal de Villepin Sarkozyho na dálku popíchnout, když mu vzkázal, že příští boj o voliče bude možná tužší, než očekává.

Současný francouzský prezident a někdejší premiér spolu kdysi úzce spolupracovali. Rozkmotřili se ale v čase, kdy Sarkozy zahájil boj o Elysejský palác. Jejich spor nakonec vyvrcholil u soudu. Nicolas Sarkozy de Villepina žaloval za pomluvu, protože ho prý nařknul z korupce, aniž by proto měl důkazy.

Carla Bruniová (uprostřed) se domnívá, že její muž by se podruhé o prezidentský úřad už neměl ucházet
Carla Bruniová (uprostřed) se domnívá, že její muž by se podruhé o prezidentský úřad už neměl ucházet | Foto: Reuters

Kromě jasného signálu v regionálních volbách, dávají Francouzi svému prezidentovi najevo nespokojenost s prováděnými reformami také stávkami. Do ulic vyšli učitelé, strojvedoucí a další zaměstnanci. Nespokojení jsou s úspornými opatřeními, narůstající nezaměstnaností, zdražování a plánovanou změnou penzijního systému.

Proti tomu, aby se Sarkozy ucházel v roce 2012 o druhý prezidentský mandát se v rozhovoru pro deník Le Monde vyslovila jeho žena Carla Bruniová.

"Možná mám strach o jeho zdraví, možná chci, abychom to, co nám zbývá ze života, prožili v klidu," prohlásila. "Ať už ale bude jeho rozhodnutí jakékoli, přijmu je."

Prezidentské volby se ve Francii konají tradičně několik týdnů před volbami parlamentními. De Villepin ovšem ještě jasně neřekl, zda se bude ucházet také o Elysejský palác.

 

Právě se děje

Další zprávy