Paříž - Deset měsíců po jmenování prezidentem musí Nicolas Sarkozy spolknout hořkou pilulku: Porážku ve francouzských místních a kantonálních volbách.
Ty ovládla levice. I když rozdíl hlasů není v součtu nijak fatální - levice získala celkově 49,5 procenta hlasů, pravice 47,5 procenta - socialisté bodovali ve velkých městech. Udrželi si nadvládu v Paříži a Lille, nově nad to získali vlivná města jako Toulouse, Štrasburk, Remeš, Amiens, Lyon či Caen.
Z největších měst zůstává v rukou pravicového vládního Svazu pro lidové hnutí (UMP) jen Marseille, Bordeaux a Le Havre.
"Je to jasný signál pro prezidenta, že musí změnit politiku, kterou doposud vedl," citovala agentura Reuters šéfa socialistů Francoise Hollanda.
Tvrdší slova volila neúspěšná prezidentská kandidátka socialistů Segoléne Royalová: "Levice zesílila a tisíce hlasů, které získala, jsou důkazem, že lidé chtějí jinou budoucnost. Pokusíme se napravit, co vláda v posledních měsících zničila."
UMP porážku uznala, má však daleko k tomu, aby ustupovala ze své politiky. "O té se rozhodlo v prezidentských a parlamentních volbách a nynější výsledky nemění nic," řekl premiér Francois Fillon. "Vláda se bude dál pokoušet o snížení nezaměstnanosti a zvýšení koupěschopnosti."
Právě to jsou nyní největší problémy, které tíží Francouze. Ti si od Sarkozyho slibovali rychlé zlepšení ekonomické a sociální situace, které se však nedostavuje. Francouze navíc dráždí stylem svého vládnutí i osobním životem. Nemohou mu zapomenout i to, jak rychle se stihl rozvést a znovu oženit.
UMP zatím neřekla, zda po volbách, které byly prvním opravdovým testem Sarkozyho popularity od zvolení, chystá nějaké změny ve vedení strany.
Dále čtěte:
- 1. kolo komunálních voleb Sarkozy projíždí
- Francie má nový hit. Nadávajícího Sarkozyho
- Sarkozyho volný pád trvá. Nezastavila ho ani svatba
- Velký zátak v Paříži. Policie udeřila na vandaly