Sarkozy v USA: Přijel jsem získat vaše srdce

man
7. 11. 2007 18:34
Americký Kongres francouzskému prezidentovi aplaudoval
Francouzsko-americký přípitek.
Francouzsko-americký přípitek. | Foto: Reuters

Paříž - Šestadvacetihodinová návštěva francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho ve Washingtonu nabídla úplně jiný pohled na americko-francouzské vztahy než v minulosti.

Vztahy byly často chladné a Francie byla považována za nejméně proamerickou a "transatlantickou" zemi západní Evropy.

Sarkozy ale na rozdíl od předchozích prezidentů Francie, zejména svého předchůdce Jacquese Chiraka, dává okázale najevo náklonnost vůči Spojeným státům.

Však se mu doma také přezdívá Američan Sarko (Sarko l´Américain).

ČTĚTE VÍCE: Bushův muž pro Evropu Sarkozy míří do Bílého domu

Projev v Kongresu

Ve Washingtonu promluvil k oběma komorám Kongresu. O totéž se pokusil v roce 1996 Jacques Chirac, ale tehdy řada amerických zákonodárců na protest proti francouzským jaderným testům v Tichomoří sál opustila, takže prezident hovořil k poloprázdným lavicím.

Francouzsko-americké objetí.
Francouzsko-americké objetí. | Foto: Reuters

Sarkozy v Kongresu uvedl, že obě země se shodují v názoru na íránský jaderný program a na hrozbu terorismu. V dlouhé pasáži připomněl historické svazky mezi USA a Francií od 18.století až po druhou světovou válku a studenou válku.

Prezident také vzdal poctu americkým vojákům, kteří padli při osvobozování Francie během druhé světové války.

Američany zároveň vyzval, aby učinili více v boji proti globálnímu oteplování a proti chudobě ve světě.

Navždy přáteli

"Francie a Spojené státy budou vždy přáteli.(...) Přijel jsem potvrdit, že člověk ve Francii může být přítelem Ameriky a zároveň vyhrát prezidentské volby(...) Přijel jsem znovu získat srdce Ameriky," řekl Sarkozy v projevu,který zakončil přípitkem "Ať žije americko-francouzské přátelství!"

Zákonodárci jej odměnili bouřlivým potleskem ve stoje. Podle televize CNN lze Sarkozyho projev označit za začátek kvalitativně nového vztahu mezi oběma zeměmi.

Sarkozy podpořil Spojené státy ve sporu s Íránem o jeho jaderným programem. "Amerika se v této bitvě proti teroru může na Francii spolehnout," řekl Sarkozy doslova. Dodal vzápětí, že Írán vyzbrojený jadernými zbraněmi je pro Francii prostě nepřijatelný. Sarkozy zároveň slíbil, že francouzské jednotky zůstanou nadále v Afghánistánu.

Už na úterní večeři, při níž Bush Sarkozyho hostil langustami a jehněčím, Francouz hovořil o potřebě přátelství obou zemí. Rozdílné názory na válku v Iráku (Paříž byla a stále je proti ní) by podle něj neměly bránit spolupráci.

Zatímco Bushovi byla po boku manželka Laura, Sarkozy seděl po nedávném rozvodu sám.

ČTĚTE VíCE: Sarkozy se rozvedl. Tajně a narychlo

 

Právě se děje

Další zprávy