Sarkozy chtěl prodat Kaddáfímu reaktor, tvrdí manažerka

Radim Klekner Radim Klekner
12. 4. 2012 22:15
Současná hlava státu podle průzkumů podlehne v druhém kole voleb socialistovi Hollandovi
Sarkozy bojuje ze všech sil, pro mnoho Francouzů je ale stále "nejhorší prezident po válce".
Sarkozy bojuje ze všech sil, pro mnoho Francouzů je ale stále "nejhorší prezident po válce". | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy zřejmě zvítězí v prvním kole souboje o Elysejský palác, ve druhém ale podlehne svému hlavnímu vyzyvateli, socialistovi Francoisi Hollandovi.

V posledních týdnech poněkud stáhl náskok svého soupeře, teď mu ale získané body může sebrat zpět tvrzení někdejší šéfky představenstva nukleárního koncernu Areva Anne Lauvergeonové, podle které se v letech 2007-2010 pokoušel libyjskému diktátorovi Muammaru Kaddáfímu prodat pro továrnu na odsolování mořské vody jaderný reaktor.

Sarkozy je nejméně oblíbeným francouzským prezidentem po druhé světové válce a veřejnost je vůči němu obzvláště kritická. S velkou nevolí sledovali Francouzi také aféru okolo tajného prodeje zbraní Pákistánu sjednaného za jeho vládnutí či informace o tom, že francouzský koncern Total sjednal pomocí úplatků Kaddáfího rodině výhodné smlouvy na prodej libyjské ropy.

Lauvergeonová v rozhovoru pro list l'Express Sarkozyho obviňuje, že v rámci jaderné energetiky v zemi vytvořil "systém klanů, partiček a prebend". Jí samotné údajně nabízel místo ředitelky společnosti Air France či ministerské křeslo "dle jejího uvážení".

"V rámci tohoto systému bylo navrženo prodat naše jaderná zařízení zemím, u nichž by něco takového vůbec nebylo rozumné," tvrdí špičková manažerka, která svůj post musela loni opustit.

"Nezodpovědné" plány

Sarkozyho mluvčí sice informaci nepopřela, prohlásila ale, že Lauvargeonová, která měla blízko k bývalému socialistickému prezidentovi Francoisi Mitterandovi, jehož byla poradkyní, si pouze "vyrovnává účty". Ta se totiž v rozhovoru pro l'Express tvrdě opřela také do svého nástupce ve funkci Henriho Proglia, který se jí v roce 2010 údajně pokoušel k prodeji reaktoru Libyi přemluvit během jednání v Elysejském paláci.

Hollande zažil i útok moukou, Sarkozyho ale zřejmě porazí.
Hollande zažil i útok moukou, Sarkozyho ale zřejmě porazí. | Foto: Reuters

Sarkozy udržoval podobně jako kupříkladu bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se svrženým libyjským diktátorem přátelské vztahy. Loni se ale významnou měrou zasadil o to, že Severoatlantická aliance zahájila vzdušné útoky proti pozicím Kaddáfího jednotek, které výrazně přispěly k pádu tripoliského režimu.

Jaderná energetika se stala v posledních dnech jedním z hlavních témat předvolebního boje ve Francii.

Sarkozy, který tvrdí, že Hollande zavede v případě svého vítězství zemi do "ekonomické katastrofy", obvinil svého socialistického rivala také z toho, že chce "rozprodat za babku" francouzský průmysl a má "nezodpovědné" plány v ohledu na 77 atomových reaktorů, které kryjí 78 procent spotřeby elektrické energie v zemi. To jeho soupeř popřel.

Francouzští socialisté podepsali nicméně se Zelenými dohodu, podle které země uzavře do roku 2025 čtyřiadvacet zastaralých reaktorů. Podíl jaderné energetiky v celkovém mixu by se tak snížil na padesát procent.

Podle posledních průzkumů by Sarkozy získal v prvním kole voleb 28 a Hollande 27 procent hlasů. Šéfku nacionalistické Národní fronty Marine Le Penovou by podpořilo 16 a kandidáta Levicové fronty Jeana-Luca Mélenchona 14 procent respondentů. Pro centristu Francoise Bayroua se vyslovilo deset procent účastníků průzkumu.

Bez šance je kandidátka ekologů Eva Joly se třemi a zástupkyně extrémní levice Nathalie Arnaudová s 0,5 procenta voličské podpory.

Ve druhém kole vole, naplánovaném na 6. května, by Hollande podle průzkumů Sarkozyho porazil v poměru 54 ku 46 procentům odevzdaných hlasů.

 

Právě se děje

Další zprávy