Šaolini bojovali proti nindžům a údajně prohráli

lem
31. 8. 2007 10:50
Nindžové nás neporazili, tvrdí šaolini

Tokio - Kolébka kung-fu, šaolinský klášter na severozápadě čínské provincie Che-nan žádá omluvu od anonymního internetového uživatele, který v jednom diskusním fóru tvrdí, že v boji s japonskými nindži šaolini neuspěli.

Uživatel, který na internetu vystupuje pod přezdívkou "Pět minut každý den" napsal v jedné z diskuzí, že japonští nindžové vyzvali čínské šaoliny na souboj, který byl pro mnoho mnichů z horského kláštera nad jejich síly.

"Skutečnost, že mniši nebyli schopni nindži porazit, zpochybňuje příliš sebevědomé pojmenování šaolinů jako mistrů boje," píše.

Jde o pomluvu, píší čínské noviny

Čínské noviny dnes jeho slova popírají. "Odmítáme podobné pomluvy. Je to útok na šaolinský klášter stejně jako na celý čínský národ a všechna bojová umění," prohlásil jeden z minichů.

"Zprávy o porážce jsou výmyslem a požadujeme, aby se anonymní uživatel celému čínskému národu omluvil," stojí v Beijing News.

Nindžové byli profesionální japonští zabijáci a špióni z dob středověkého Japonska.
Nindžové byli profesionální japonští zabijáci a špióni z dob středověkého Japonska. | Foto: Aktuálně.cz

Šaolini versus nindžové: Kdo s koho?

Legendy o šaolinském klášteře vypráví, že sem v 6. století n. l. přišel mnich Bodhidharma a začal zde vyučovat zen-buddhismus a bojové umění kung-fu. Podle šaolinů jde o styl pěti zvířat: draka, hada, leoparda, tygra a jeřába.

Z kung-fu se sice později na Okinawě vyvinulo i typicky japonské karate, ale šaolini nejsou v Japonsku příliš oblíbení. "Máme řadu vlastních bojových umění," tvrdí Japonci.

Šaolinský klášter je dnes vyhledávanou turistickou atrakcí a na Západě proslul například díky televiznímu seriálu "Kung Fu: Legenda pokračuje" v titulní rolli se šaolinským mnichem Kwai Chang Cainem.

Nindžové byli naopak profesionální japonští zabijáci a špióni z dob středověkého Japonska, kteří ovládali umění převleku, skrývání se, improvizace a odhadování protivníkových slabých stránek.

Dodnes se soutěží v bojovém umění nindžucu, což v překladu znamená "umění být neviditelným".

Mladí mniši předvádí umění kung fu
Mladí mniši předvádí umění kung fu | Foto: Reuters

Napjaté čínsko-japonské vztahy

Vztahy mezi Čínou a Japonskem jsou velmi citlivé již od počátku minulého století, kdy Japonsko okupovalo čínské území.

Jakákoliv citlivá zmínka Číňanů o Japonsku a naopak je proto považována za cílenou provokaci. A jak se ukazuje, Peking bere vážně i anonymní internetové uživatele, jejichž totožnost není možné odhalit.

 

Právě se děje

Další zprávy