Štrasburk - Sacharovova cena letos míří do Íránu. Prestižní ocenění, které "za svobodu myšlení" uděluje Evropský parlament, získali právnička Nasrín Sotudíová a režisér Džafar Panahí.
"Udělení Sacharovovy ceny je poselstvím solidarity a uznání vůči ženě a muži, kteří se nesklonili před strachem a zastrašováním a kteří se rozhodli dát přednost osudu své země před svým vlastním," řekl předseda europarlamentu Martin Schulz.
A vyjádřil naději, že si oba laureáti budou moci v prosinci cenu vyzvednout osobně.
Devětačtyřicetiletá Sotudiová patří k čelným íránským obhájcům lidských práv. V minulosti zastupovala například ženy, vězně svědomí či opoziční aktivisty, kteří skončili za mřížemi po sporných prezidentských volbách 2009. Před dvěma lety byla uvězněna pro údajné šíření propagandy a spiknutí. Momentálně pobývá v samovazbě.
O tři roky starší Panahí sklidil mezinárodní uznání za film Bílý balonek z roku 1995. I jeho režim prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v roce 2010 odsoudil. Dostal šest roků vězení a na 20 let mu bylo zakázáno režírovat či opustit zemi.
Sporné volby íránského prezidenta:
Cena je pojmenována po sovětském fyzikovi a disidentovi Andreji Sacharovovi.
Před rokem ji in memoriam dostal mimo jiné tuniský prodavač zeleniny Muhammad Buazízí, který se v prosinci 2010 upálil na protest proti režimu tehdejšího autoritářského prezidenta Zína Abidína Bin Alího. Jeho smrt odstartovala vlnu protivládních povstání, pro niž se vžilo označení Arabské jaro a smetla režimy v Libyi či Egyptě.
Letos byli mezi nominovanými běloruský disident Ales Bjaljackij a členky ruské punkové skupiny Pussy Riot, které skončily ve vězení za protiputinovskou modlitbu v moskevském chrámu Krista Spasitele.