S řízením protiraketové obrany zřejmě pomůže i Čech

18. 7. 2008 8:52
Česká delegace navštívila přisně střeženou základnu

Colorado Springs (USA) - V řídícím středisku protiraketové obrany zřejmě usedne i Čech. S odvoláním na velvyslance při NATO Štefana Füleho to uvedly České noviny.

Velvyslanec to novinářům řekl poté, co česká delegace ve čtvrtek navštívila přísně střežené středisko na americké letecké základně Schriever nedaleko Colorado Springs.

Kromě něj základnu navštívili i ministryně obrany Vlasta Parkanová a náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

V centru by se měly vyhodnocovat i informace, které by poskytl radar, jehož výstavbu zamýšlejí Američané v Brdech.

Je v zájmu České republiky, aby měla svého vojáka na místě, kde se bude pracovat s údaji z českého radaru, uvedl Füle.

"V poslední prezentaci bylo řečeno, že náš pracovník je už vítán," doplnila ho Parkanová.

Smlouvu o vybudování radarové části protiraketové obrany podepsali minulý týden v Praze americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a je jí český protějšek Karel Schwarzenberg.

Nepřehlédněte speciál: Vše o podpisu radarové smlouvy

Proti záměru ovšem ostře protestují především Rusové, kteří se obávají, že radar bude namířen proti nim. Washington ovšem oponuje, že středoevropská část protiraketového štítu má zabránit potenciálnímu útoku z Íránu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Senát navzdory kritice umožnil zmrazení platů ústavních činitelů

Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni. Rozhodl tak ve čtvrtek na návrh ODS navzdory doporučení svých výborů, podle nichž je novela protiústavní vzhledem ke snížení příjmů soudců. Novelu, kterou zástupci justice zřejmě napadnou u Ústavního soudu, tak nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten už v neděli oznámil, že návrh podepíše a nebude jej vetovat.

Senát využil ústavní možnosti novelou se nezabývat, tedy dovolit její přijetí bez možnosti ji například upravit. Pro návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry hlasovalo 45 ze 62 přítomných senátorů, 14 se zdrželo a jen tři byli proti.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy