Fotbalové hvězdy dávají Turecku sbohem. Před životem ve strachu utíkají i další cizinci

Simona Fendrychová Zahraničí Simona Fendrychová, Zahraničí
22. 7. 2016 17:25
Turecký fotbal opouštějí největší zahraniční hvězdy. Po nezdařeném pokusu o převrat a vyhlášení výjimečného stavu se v zemi už necítí bezpečně. Stejný pocit má stále více zahraničních zaměstnanců. Někteří z nich žijí v Turecku již několik let a odchod zvažovali už kvůli zhoršené bezpečnostní situaci po několika předešlých teroristických útocích. To, co se v Turecku děje po puči, je jen poslední kapka.
Erdoganovi fanoušci v Istanbulu
Erdoganovi fanoušci v Istanbulu | Foto: Reuters

Ankara - Mario Goméz, hvězda německé fotbalové reprezentace, opouští Turecko. Do Beşiktaşe Istanbul, s nímž vyhrál tamní ligu, se po prázdninách už nevrátí. 

"Důvodem je výhradně politická situace!" omlouvá se Goméz svým fanouškům na Facebooku. "Pouze a jenom příšerné události posledních dní."

Němec Goméz zcela jistě nebude jediný. Server Hürriyet Daily News napsal, že ho bude následovat i Nizozemec Robin van Persie. Ten už shání angažmá v anglické lize.

Turecku dávají po potlačení pokusu o puč "sbohem" i další cizinci.

Mnozí z nich zvažovali odchod už po nedávné sérii teroristických útoků. Teď se rozhodli definitivně.

Začalo to terorem

Turecká vláda vyhlásila pět dní po pokusu o státní převrat výjimečný stav, který má podle prezidenta Recepa Erdogana trvat tři měsíce. Už předtím se ale mnozí cizinci necítili být v bezpečí.

Stavební inženýr Serhat F. Turecko opustil krátce před pokusem o vojenský převrat. V Istanbulu žil přitom s rodinou už dva a půl roku.

"Když jsme v roce 2014 přijeli, věděli jsme, že Turecko má před sebou dlouhou cestu. Ale celkově se zdálo, že země jde nahoru: armáda ztrácela vliv a v politice dostaly hlas skupiny, které předtím nikdy nebyly slyšet," popsal serveru Spiegel Online.

V lednu však Istanbulem otřásly teroristické útoky, v únoru a březnu v Ankaře explodovaly autobomby. "To už jsme si netroufli jezdit metrem," vzpomíná.

Po narození dcery Serhat Turecko opustil. Odjel 1. července.

"Pokus o puč nám jen ukázal, že naše rozhodnutí bylo správné," říká.

Rozhodnuti co nejrychleji odjet jsou podle něj i lidé z jeho blízkého okolí. "Až dosud si s tou myšlenkou většina z nich jen hrála, teď ale mají naspěch," tvrdí.

Jeho přítelkyně z dětství zavřela butik v Istanbulu a přesunula se do Nizozemska za studiem. Manželský pár, s nímž se v Istanbulu přátelil, plánuje založit v Berlíně produkční firmu. Dva další Němci z jeho okolí už zažádali, aby je jejich zaměstnavatel přesunul z Turecka zpět domů.

Rušení obchodních schůzek

Na to, co se v Turecku děje, reagují i zahraniční firmy. Americký list The American Lawyer napsal, že své kanceláře musely dočasně uzavřít některé mezinárodní společnosti.

Klienti po dramatických událostech raději zrušili schůzky naplánované na nadcházející týdny.

Kvůli obavám o bezpečnost ostatně mnohé firmy rušily své plány už loni. Podle údajů Turizm Medya Group bylo v roce 2015 v Turecku zrušeno 69 kongresů, 1220 mezinárodních mítinků a více než 1300 dalších aktivit zahrnujících zahraniční účastníky.

"Vraťte se"

Ve složité situaci jsou ale i cizinci, kteří učí na tureckých školách. Zprávu o tom, že se uprostřed letních prázdnin musí okamžitě vrátit do práce, dostal například britský učitel zaměstnaný na státní univerzitě v Istanbulu.

Jeho dovolená byla - stejně jako tisícům jeho kolegů - zrušena. V dopise z univerzity stálo, že pokud nenastoupí druhý den v půl deváté ráno do práce, může o ni přijít.

"Naše tajemnice mi sdělila, že musíme zůstat v Istanbulu a nesmíme odjet, ačkoliv nevím, jak si takové opatření mohou vynutit," přiznal britskému listu The Telegraph bez toho, aby uvedl své jméno. "Naše pracovní povolení ale obsahují čísla osobních dokladů a údaje o pracovišti, takže to asi možné je."

Na operetní představení to bylo příliš krvavé a ničivé, na skutečný puč příliš zpackané. Trest smrti ale Erdogan nezavede, říká Tomáš Laně. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy