Rychle opustit město, než ho zavřou. Paříž ochromila rekordní dopravní zácpa

Erika Šedivá Erika Šedivá
30. 10. 2020 13:57
V předvečer uzavření města ochromila provoz v Paříži rekordně dlouhá dopravní zácpa. Podle údaje z oficiálních webu o sledování provozu v metropoli změřili kolonu o délce neuvěřitelných 700 kilometrů. Tím byl překonaný dosavadní pařížský rekord 629 kilometrů, který padl na konci loňského roku během stávky veřejné dopravy.
Rekordní dopravní zácpa v Paříži. Před uzavřením města lidé provoz totálně zastavili | Video: Twitter/Michael E. Webber, EmmanuelPSV

Provoz zablokován všemi směry. Někteří se snažili na poslední chvíli opustit město a přečkat lockdown na svých venkovských sídlech, druzí se naopak narychlo vraceli do svých pařížských domovů z dovolených a prázdnin. Dlouhé dopravní zácpy trápily i řidiče ve městech Lyon a Bordeaux. 

Přeplněné byly i pařížské restaurace: "Jako by se lidé potřebovali najíst na měsíc dopředu, možná i na více", tweetoval Michael E. Webber.

Francouzi mohou od pátku vyjít ven jen v případě cesty do práce, školy, na nákup potravin, za lékařem nebo kvůli závažným rodinným důvodům. Porušení nařízení je může stát v přepočtu 3700 korun.

Omezené je i cestování mezi regiony a vstup do země je možný pouze s negativním testem.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy