Rwanda začne s klinickým testováním experimentálních vakcín a léků proti krvácivé horečce marburg. Vakcíny jsou v poslední fázi výzkumu. Napsala to agentura Reuters, podle které ministerstvo zdravotnictví tohoto středoafrického státu na vývoji spolupracuje s farmaceutickými firmami a Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Země eviduje 36 případů nákazy a 11 lidí od konce září, kdy nemoc propukla, zemřelo.
"Zavedením očkování a uvedením léků speciálně vyvinutých pro boj s touto nemocí se snažíme pomoct lidem, aby se co nejrychleji zotavili. Očkování i léky jsou v poslední fázi výzkumu," řekl Reuters rwandský ministr zdravotnictví Sabin Nsanzimana. Dodal, že jde o spolupráci ministerstva, farmaceutických firem, které očkování i léky vyvinuly, a WHO.
Experti zatím vyhodnocují několik možných vakcín. Nicméně výsledky dosavadních testů podle WHO ukazují, že pouze vakcína od neziskové společnosti Sabin Vaccine Institute je bezpečná a vyvolává žádoucí imunitní reakci.
Zvažují se i další metody léčby, například lék remdesivir od společnosti Gilead, který vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře. Používal se pro léčbu těžkého průběhu covidu-19. Původně ho však vědci vyvinuli proti ebole, která má podobný virový původ jako marburg.