Rusové nemohou strávit potupné video. To se nemělo stát, tvrdí o porážce své chlouby

bb bb
2. 2. 2024 9:28
Americké bojové vozidlo pěchoty nemělo teoreticky na jeden z nejlepších a nejmodernějších ruských tanků stačit. Ukrajinci s M2 Bradley ale přemohli chloubu ruské armády tank T-90 Poryv (Průlom). Video z 13. ledna 2024 se stalo virálním a ruští váleční blogeři se výsledek snaží zpochybňovat. Faktem zůstává, že M2 Bradley je oceňovaným bojovým vozidlem v arzenálu různých zemí.
Ukrajinci ničí střelami z kanónu americké bojového vozidla pěchoty Bradley nejmodernější ruský tank T-90. | Video: Aktuálně.cz/X/Defence of Ukraine

Záběry z dronů zveřejnila ukrajinská 47. mechanizovaná brigáda. M2 Bradley na nich ničí silně opancéřovaný ruský tank vysoce výbušnými střelami z automatického kanonu. Po výbuchu se tanku otáčí nekontrolovatelně věž s dělem a nakonec narazí do stromu. "Teoreticky by se T-90 měl vyrovnat více než dvěma Bradleyům," píše ve své analýze ukrajinský server Kyiv Post.

Jak je tedy možné, že z toho vyšli Ukrajinci vítězně? Vojáci, kteří brání svoji zemi před ruským agresorem, si M2 Bradley oblíbili z téhož důvodu, proč si ho americká pěchota cenila na bojištích v Iráku a Afghánistánu. Umí výborně manévrovat v terénu, je vybaven výkonnými zbraněmi a má vynikající optiku.

Ukrajina obdržela od USA přibližně 190 těchto bojových vozidel v jedné z nejmodernějších verzí M2A2 ODS-SA. Vozidlo má laserový dálkoměr ELRF s dosahem až 10 kilometrů. Střelec má panoramatický zaměřovač druhé generace s termovizí. Tato verze vozidla Bradley rovněž využívá taktický navigační systém TACNAV s přijímačem GPS a digitálním kompasem. Umí určit přesnou polohu vozidla a polohu vlastních jednotek na zemi. 

Pokročilým systémem řízení palby FCSW zohledňuje údaje z laserových dálkoměrů, rychlost pohybu bojového vozidla a cíle, povětrnostní podmínky a typy střel. To vše umožňuje zasáhnout cíl po prvním výstřelu. Není nutné ani zastavit samotné bojové vozidlo.

Bradley jsou vyzbrojeny 25mm kanonem M242 Bushmaster, dvojitým 7,62mm kulometem M240C a protitankovým raketovým systémem TOW určeným k ničení těžce obrněných cílů. Bradley například během války v Perském zálivu zničil více tanků T-72 než americké tanky Abrams. 

Ruský tank T-90 ale nyní zneškodnil kanon M242 Bushmaster. Bradley si do něho vozí 900 nábojů. Maximální účinnou palbu může vést na dva až tři kilometry v závislosti na použité munici. Posádka obsluhující T-90 zřejmě nedokázala na intenzitu palby reagovat, přestože má tank místy tak silný pancíř, kterým by střely z lehkých kanonů, právě jako má Bradley, neměly prolétnout. Ty se dostaly dovnitř zřejmě jinudy. 

Ruští váleční blogeři obviňují z výsledku střetu údajně špatný výcvik a dovednosti posádky. Tvrdí, že výkonný kanon T-90 měl zlikvidovat Bradley jedinou ranou a že pokud byl poškozen kanon nebo systém řízení palby tanku, měl velitel vypálit ochranné kouřové granáty nebo opětovat palbu kulometem na věži. "Ale poškození způsobené kanonem M242 Bushmaster mohlo tyto systémy rozbít," napsal jeden z nich.

O video, na němž Bradley likviduje T-90 poblíž Avdijivky, byl takový zájem, že ukrajinská média vyhledala členy posádky, aby se jich zeptala, jak to udělali. "Na T-90 jsem střílel ze všech sil. A protože jsem hrával videohry, všechno jsem si pamatoval - jak je zasáhnout i kam," popsal střet střelec Serhij.

Ukrajinci zničili drahý ruský tank T-90 levnými čínskými drony. (12.9. 2023)

Ukrajinci zničili drahý ruský tank T-90 levnými čínskými drony. | Video: Aktuálně.cz/Twitter/Defence of Ukraine
 

Právě se děje

Další zprávy