Ruští poslanci dali v prvním čtení zelenou dohodě START

Zahraničí Zahraničí
24. 12. 2010 14:27
Konečná ratifikace se očekává až v lednu
Budová Státní dumy v Moskvě. 2.prosince rozhodnou Rusové o obsazení jejích 460 poslaneckých křesel.
Budová Státní dumy v Moskvě. 2.prosince rozhodnou Rusové o obsazení jejích 460 poslaneckých křesel. | Foto: Martin Novák

Moskva - Rusko-americká smlouva START je o něco blíže schválení.

Ruská Státní duma ji v prvním čtení schválila v poměru 350 ku 58, napsala agentura Reuters.

Konečná ratifikace se očekává až v lednu. Po dolní komoře s ní musí souhlasit i horní komora.

Dohodu o omezení strategických zbraní, kterou v dubnu podepsali v Praze prezidenti Dmitrij Medveděv a Barack Obama, už ve středu ratifikoval Senát USA.

Připojil k ní ale rezoluci, kterou si chtějí Rusové nejprve prostudovat.

Obě země se ve smlouvě zavazují k tomu, že do sedmi let omezí arzenál zhruba o třetinu. Počet hlavic má klesnout na 1550 z dosavadních 2200. Počet rozmístěných nosičů, tedy ponorek, letadel a raket, klesne na 700.

Nová dohoda rovněž umožňuje vzájemné kontroly jaderných arzenálů, což nebylo možné od loňského prosince, kdy vypršela platnost původní smlouvy START.

Takto se smlouva podepisovala:

 

Právě se děje

před 12 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy