Rusové kradou na Ukrajině obilí a snaží se ho prodat. Odmítl je Libanon i Egypt

Martin Novák Martin Novák
13. 5. 2022 14:59
V okupovaných částech Ukrajiny mizí ze skladů obilí. Ruské nákladní automobily jej odváží do Ruska nebo na Krym. Podle ukrajinského ministra zemědělství Mikoly Solskije už takto nakradli stovky tisíc tun obilí.
Vykládka obilí v Kyjevě.
Vykládka obilí v Kyjevě. | Foto: Reuters

Krádeže se týkají zejména Chersonské oblasti a v menší míře Záporožské oblasti, které leží nedaleko anektovaného Krymského poloostrova. Nedaleko Záporoží Rusové některá sila bombardovali.

Pro Ukrajinu je problém, že obilí a další zemědělské produkty nemůže vyvážet přes Černé a Azovské moře, protože okupanti přístavy pro ukrajinská plavidla blokují. Ukrajina přitom do začátku ruské agrese letos v únoru zajišťovala 12 procent světového exportu pšenice, 15 procent kukuřice a 50 procent slunečnicového oleje.

Jaké ukrajinské oblasti Rusové nyní okupují?
Jaké ukrajinské oblasti Rusové nyní okupují? | Foto: Aktuálně.cz

Americká stanice CNN zjistila s pomocí serveru Tankertrackers.com a díky satelitním snímkům firmy Maxar Technologies, že Rusové nakládají v Sevastopolu na Krymu ukrajinské obilí na lodě a náklad se pokoušejí v zahraničí prodat.

Ruská loď s ukrajinským obilím tak připlula už do egyptské Alexandrie či  libanonské metropole Bejrútu. Egypťané i Libanonci ale nabídku odmítli, protože věděli, že náklad je kradený.

Jedno z plavidel nakonec doplulo do syrského přístavu Latákija. Tamní režim prezidenta Bašára Asada je na Rusku závislý a náklad zřejmě přijme. Obilí také může být přeloženo na jinou loď, aby se skryl jeho původ.

Na Ukrajině doprovázejí nákladní vozy s ukradeným obilím ruští vojáci. "Slyšel jsem osobně mnoho takových příběhů od majitelů obilných sil na okupovaném území. Jsou to krádeže za bílého dne," prohlásil ukrajinský ministr zemědělství Solskij. Ruské nákladní vozy a kamiony odvážejí ze země také nakradenou zeleninu.

Solskij také uvedl, že setba jarních plodin je letos kvůli válce nižší než v minulých letech. "Ukrajina zatím jimi osela sedm milionů hektarů, což je o 25 až 30 procent méně než loni," vysvětlil ministr.

Starosta okupovaného města Melitopol Ivan Fedorov informoval, že Rusové pročesávají vesnice a kradou nejen obilí, ale i zemědělskou techniku a stroje. "Čečenští vojáci nejdříve nabídnou zemědělcům odkup produktů za směšně nízkou cenu, a když jsou odmítnuti, tak si to prostě seberou," popsal Fedorov, kterého ruští vojáci zatkli a později vyměnili za ruské zajatce. Nyní žije v Záporoží.

Organizace OSN pro výživu a zemědělství minulý týden oznámila, že na Ukrajině uvázlo kvůli blokádě přístavů a problémům s infrastrukturou téměř 25 milionů tun obilí.

Ukrajinci mezitím hledají alternativní cesty, jak dostat obilí ze země. Jednou z možností je železnice přes Moldavsko a Rumunsko, v úvahu připadá také Bulharsko. Ministr Solskij dokonce uvažuje o přístavech v Litvě a Lotyšsku.

Naopak ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek hovořil o tom, že sklizeň ruské pšenice bude letos rekordní a že Rusko je zvýšeným vývozem připraveno řešit globální problém se zásobováním potravinami. O ruské blokádě ukrajinských přístavů se nezmínil.

Video: Úspěšná vojenská operace ukrajinských vojáků u Charkova

Úspěšná operace ukrajinských vojáků | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

První odhady australských voleb ukazují, že opozice zřejmě odstaví od moci vládnoucí kabinet

Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního premiéra Scotta Morrisona. Ukazují to projekce australských televizních stanic. Výsledek dnešních parlamentních voleb je zatím nejistý a zřejmě bude velmi těsný, Morrison ale s největší pravděpodobností nebude mít dost křesel na to, aby mohl sestavit vládu i pro čtvrté volební období. Dosavadní sčítání hlasů naznačuje, že lidé tentokrát více volili i menší politické strany.

Poslední volební místnosti se na západě země uzavřely v 18:00 místního času (poledne SELČ). Dnešní průzkum společnosti Newspoll přisuzoval labouristům podporu 53 procent hlasů.

Morrisonova koalice nyní ve 151členné Sněmovně reprezentantů drží nejtěsnější většinu 76 křesel. Labouristická strana slibuje větší výdaje na péči o děti i seniory, stávající koalice pak lepší řízení ekonomiky v době, kdy se v Austrálii kvůli pandemii covidu-19 prohloubil rozpočtový deficit. Morrison slíbil, že pokud bude znovuzvolen, jeho vláda sníží daně a zmírní tlak na růst životních nákladů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hermannová se Štochlovou jsou na písku v Kusadasi ve čtvrtfinále

Plážové volejbalistky Barbora Hermannová s Marií-Sárou Štochlovou porazily na turnaji série Pro Tour Challenge v Kusadasi v prvním kole play off Italky Margheritu Bianchinovou a Claudii Scampoliovou 21:17, 23:21 a postoupily do čtvrtfinále. V tureckém přímořském středisku dosud neztratily ani set a zvýšily šance na účast na červnovém mistrovství světa v Římě.

České jedničky po vítězství ve skupině potvrdily dobrou formu i proti Italkám. První set získaly díky čtyřem bodům v řadě od stavu 17:17, ve vyrovnanější druhé sadě sice neproměnily tři mečboly, ale čtvrtou šanci na ukončení zápasu už využily. K vítězství si pomohly sedmi esy.

V odpoledním čtvrtfinále se Hermannová se Štochlovou utkají s osmým nasazeným německým párem Sandra Ittlingerová, Isabel Schneiderová. Bez ohledu na výsledek už je jasné, že při čtvrtém startu na okruhu vylepší společné maximum, kterým je květnové deváté místo z Dauhá. V Turecku neskončí hůř než páté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy