Ukrajinská obrana je pod tlakem a brání se kolapsu. Rusové změnili vzdušné údery

bb bb
8. 1. 2024 14:18
Ukrajina je pod dosud nevídaným tlakem. Od začátku plnohodnotné ruské invaze v únoru 2022 nebyla vystavena tak ohromným útokům na velkou vzdálenost jako na přelomu a počátku letošního roku. A nejde jen o jejich množství, změnila se i taktika agresora.
Rusové začali útočit jinak. Ukrajinská obrána je pod tlakem a brání se kolapsu. | Video: Reuters

Na začátku ledna prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, že Rusko během pouhých pěti dnů vyslalo nebo odpálilo proti Ukrajině 500 řízených střel a dronů. V metropoli Kyjevě po nich zemřelo nejméně 32 lidí, z toho 30 při útoku 29. prosince, kdy Rusko zahájilo jeden z největších leteckých úderů od začátku agrese.

Další lidé umírali v Charkově na severovýchodě země, v Záporoží na jihu, v Oděse na jižním pobřeží, a dokonce i ve Lvově na západě. Útok z 2. ledna trval v Kyjevě šest hodin. Rusové vypustili na hlavní město vlnu dronů. Po tom následovaly útoky s použitím různých druhů zbraní ve snaze překonat a zlomit obranu města.

Pod těchto dvou masivních leteckých útocích na přelomu roku přišel 7. a 8. ledna třetí a čtvrtý. Zprávy o explozích přicházely z Charkova, Dnipra, Záporoží, Chmelnyckého či Kryvého Rihu. Invazní armáda zasáhla podle Ukrajinců obchodní, obytné či průmyslové objekty. Okupanti mimo jiných použili i střely Ch-101, Ch-555 a Ch-55.

Rusko nikdy nepřestalo útočit na Ukrajinu ze vzduchu, ale tato poslední série úderů znamená smrtící nárůst. Používají různé střely - hypersonické, střely s plochou dráhou letu a balistické. Mohou nad Ukrajinou měnit směr, což působí další bolení hlavy ukrajinské protivzdušné obraně, napsala britská BBC. 

"Rusové se vždy snaží najít lepší způsob, jak zlomit naši protivzdušnou obranu a zefektivnit vlastní útok," řekl BBC Oleksandr Musijenko z ukrajinského Centra pro vojenský výzkum. 

Způsob, jakým se Rusko připravuje na tyto údery, se také mění. Ukrajinská zpravodajská služba SBU tvrdí, že našla a deaktivovala "dvě robotické kamery", o kterých tvrdí, že je Rusko hacknulo za účelem špehování kyjevské obrany a zkoumání cílů.

Podle britského ministerstva obrany se změnily právě i ruské cíle. "Nedávné údery se pravděpodobně zaměřovaly především na ukrajinský obranný průmysl," uvedlo ministerstvo. To tvrdí oficiálně i Rusové. Je to v kontrastu s útoky z loňské zimy a na začátku prosince 2023, které byly zaměřeny hlavně na energetickou infrastrukturu.

"Tyto nové operace naznačují alespoň dočasnou změnu přístupu k úderům na dlouhé vzdálenosti. Rusové téměř jistě uznávají rostoucí význam obranné průmyslové kapacity, když se připravují na dlouhou válku," poznamenalo podle serveru Business Insider britské ministerstvo.

Není ale jasné, jak dlouho může agresor pokračovat v provádění těchto rozsáhlých útoků. Ukrajinská média naznačují, že samotný útok z 29. prosince stál 1,273 miliardy dolarů, útok z 2. ledna stál podle časopisu Forbes dalších 620 milionů dolarů.

Ukrajina se už před zimou obávala, že Rusko shromažďuje zbraně pro rozsáhlé útoky. Analýza zveřejněná ve francouzském deníku Le Monde cituje ukrajinské představitele, kteří uvedli, že Rusko má stále v zásobách kolem 1000 balistických nebo řízených střel a je schopné vyrobit měsíčně asi 100 dalších střel, jako jsou Kalibry a CH-101.

Kyjev a Charkov čelily dalším vražedným útokům. Rusové na ně vypustili hypersonické střely Kinžál. (2. 1. 2023)

Kyjev a Charkov čelily dalším vražedným útokům. Rusové na ně vypustili hypersonické střely Kinžál. | Video: Reuters, Aktuálně.cz/X/Igor Sushko
 

Právě se děje

Další zprávy