Lidé si před nadcházejícím velikonočním půstem odpouštějí staré křivdy, posilňují se tradičními blinami, tedy ruskými palačinkami, a zimu zahánějí teplou medovuchou, z medu vyrobeným slabě alkoholickým nápojem.
Původně pohanský svátek trvá už týden, ve většině ruských měst i na venkově se lidé veselili organizovaně. V ruské metropoli Moskvě se hlavní maslenicový program odehrával na Vasiljevském spusku u kremelských zdí.
Tisíce lidí si zde vyzkoušely některé tradiční zábavy jako jsou souboje polštáři, přetahování lanem či žonglování. Prodavači suvenýrů nabízeli klasické matrjošky i malé slaměné loutky Maslenice v tradičních ruských krojích.
Z několika stanů přes hlavy lidí ve frontě voněly bliny s medem, smetanou nebo červeným kaviárem. Tradiční ruská kulatá žlutá palačinka prý zobrazuje slunce, na které se Rusové už těší.
Veselo bylo také v parku Kolomenskoje, kde na pódiu vystupovaly lidové soubory a na přilehlých pláních se sáňkovalo a bobovalo.
Ve stylizované ruské vesnici vedle tržnice Izmajlovo si na masopustním veselí přivydělala řada drobných obchodníků, kteří kromě předražených blinů nabízeli i různorodé figurky Zimy.
Na kluzištích v parcích Ermitáž a Sokolniky se proháněly na bruslích celé rodiny, přímo u mantinelů si mohli lidé koupit bliny. Na bezpečnost v centru Moskvy dohlíželo přes 1500 policistů.
Ruská pravoslavná církev nemá stále populárnější oslavy příliš v lásce, věřící prý odvádí od vnitřního soustředění se na půst. Duchovní se na něj už týden připravují, nejedí maso a tvrdí, že by se lidé neměli oddávat obžerství, ale hlavně se modlit.
Dnešek je také církví nazýván jako odpustná neděle. Poté, co se lidé najedí blinů a spálí slaměné figuríny, měli by se navzájem třikrát políbit a říct si "promiň". Bývá zvykem nejen prosit o odpuštění, ale také odpouštět.
Velký půst začíná v Rusku v pondělí a letos potrvá 49 dní do 8. dubna, kdy pravoslavní oslaví Kristovo vzkříšení.