Rusové proti českému alkoholu. Už se nesmí ani prodávat

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
30. 9. 2012 10:39
Moskva nejprve zakázala dovoz českých lihovin, teď zákaz rozšířila na obchody
Odklízení tvrdého alkoholu z obchodu v Praze, jak jej nasnímala agentura Reuters.
Odklízení tvrdého alkoholu z obchodu v Praze, jak jej nasnímala agentura Reuters. | Foto: Reuters

Moskva - Ruské úřady po zákazu dovozu českého tvrdého alkoholu rozhodly i o zákazu prodeje českých lihovin vyrobených od 1. ledna do 26. září letošního roku. Ohlásila to ruská média.

Opatření má podle hlavního ruského hygienika Gennadije Oniščenka zabránit otravám ruských občanům padělaným alkoholem s příměsí metanolu.

"Už jsme zavedli zákaz dodávek tvrdého alkoholu z Česka a uzavřeli tak přítok nové produkce. Kromě toho zavádíme dodatečná opatření," řekl Oniščenko agentuře Interfax.

"Teď požadujeme stáhnout z prodeje veškerý tvrdý alkohol, který byl vyroben v Česku od 1. ledna do 26. září letošního roku a již se nachází na trhu. Tuto produkci je nutné znovu schválit, anebo v případě pochyb vrátit českým výrobcům," dodal.

Zákaz dovozu z minulého týdne

Rusko minulý týden zakázalo dovoz tvrdého alkoholu z Česka, když český ministr zdravotnictví Leoš Heger zakázal český vývoz nápojů s obsahem alkoholu přes 20 procent. Tento krok následoval poté, co v Česku, jakož i v Polsku a na Slovensku, se vyskytly smrtelné případy otravy metanolem. Do Ruska se dováží především becherovka, fernet a absint.

Oniščenko se odvolal na dopis z Evropské komise o vyšetřování otrav a o opatřeních k zavedení pořádku.

"Vyšetřování ukázalo, že alkohol, do kterého se úmyslně přidával metanol, způsobil první oběti 6. září. 24. září byla Evropská komise informována o odhalení zdroje. Na zasedání stálého výboru EK pro potravinářskou produkci bylo potvrzeno, že veškerá kriminální síť byla odhalena," citoval z dopisu.

Rodný list letošního alkoholu

List podle Oniščenka také pravil, že v Česku se stahuje z obratu veškerý tvrdý alkohol vyrobený od 1. ledna do 26. září.

"Datum 1. ledna 2012 bylo vybráno, aby se zajistil bezpečný interval a aby se napomohlo zavedení kontrolních opatření. Veškeré lihoviny, vyrobené či stočené do lahví v Česku po 27. září, se mohou prodávat na českém trhu pouze v případě, že jsou provázeny plnou dokumentací o původu a kopií analýzy. Kolek má být nového typu," dodal.

"Alkohol, vyrobený mezi 1. lednem a 26. zářím, se může v Česku prodávat, pokud má dokumentaci a byl znovu prozkoumán. V případě, že prodejci v zahraničí mají pochyby vůči datu výroby, mohou takovou produkci vrátit českým dodavatelům na základě komerčních smluv," podotkl Oniščenko s odvoláním na dopis z EK.

Podíl českého alkoholu je nízký

Oniščenko již ve čtvrtek uvedl, že Rusko nebude se zrušením zákazu dovozu českého alkoholu spěchat a že se bude orientovat na oficiální informace od Evropské unie. "Naštěstí, alkohol nepatří v naší zemi k naléhavě nezbytným výrobkům, ba co více, náš trh je alkoholem přesycen," poznamenal.

Ruská média si Oniščenkova slova vyložila tak, že úřady nebudou spěchat ani s vrácením českých lihovin na pulty ruských obchodů.

Připomněla také zatčení dvou podezřelých z uvedení jedovaté směsi metanolu a etanolu do oběhu a zmírnění prohibice v Česku, kde otravám dosud podlehlo 26 lidí.

Podle dostupných údajů se v Rusku výrazně prosazuje české pivo, ale objem dovážených lihovin z Česka je zanedbatelný, za osm měsíců představovaly jen 0,3 procenta ruského trhu, přičemž lví díl připadal na becherovku.

 

Právě se děje

Další zprávy