Dillí - Pokud má někdo pocit, že ruská ekonomika žije jenom z ropy a zemního plynu, tak návštěva premiéra Vladimira Putina v Indii takovým dojmem rozhodně nepůsobí.
Putin a jeho indický protějšek Manmóhan Singh podepsali dohodu o ruských dodávkách zbraní, jaderných reaktorů a dalšího zboží v hodnotě více než deset miliard dolarů.
Indie je jedním z největších světových dovozců zbraní, zejména kvůli svému soupeři Pákistánu a také přetrvávajícím obavám z Číny.
Indové chtějí investovat v Rusku
V posledních letech ale Indové nakupovali výzbroj také ve Spojených státech a Izraeli. Putinova třídenní návštěva, která začala ve středu, má vrátit Rusku dominantní postavení na indickém trhu.
Ve hře jsou dodávky letadel MiG-29 i moderních letounů páté generace MiG-35. Rusko také postaví v Indii další čtyři jaderné reaktory, vedle dvou už rozestavěných.
V plánu je společná továrna na výrobu dopravních letadel. Šéf ruské agentury pro atomovu energii Sergej Kirijenko dnes oznámil, že ruské firmy postaví v Indii celkem dvanáct nových jaderných reaktorů.
Indická ropná společnost ONGC naproti tomu usiluje o kontrakty v Rusku. Už investovala 2,7 miliardy dolarů do rozvoje nalezišť ropy a plynu na Sachalinu a ráda by získala přístup i k zásobám plynu a ropy na poloostrově Jamal na Sibiři.
Spor o Admirála Gorškova
Indie je v podobné situaci jako Čína. Její ekonomika roste, ale přitom se jí nedostává vlastních zdrojů energie a musí je hledat jinde.
Jediným sporným bodem mezi největší a druhou nejlidnatější zemí světa je letadlová loď Admirál Gorškov. Rusko se rozhodlo loď, vyrobenou v osmdesátých letech v loděnicích v ukrajinském Mykolajivu Indii prodat v roce 2004.
S tím, že bude ještě v Rusku předtím modernizována a upravena podle indických potřeb. Původně dohodnutou cenu pak ale Moskva zdvojnásobila, na což Dillí nebylo ochotno přistoupit.
Během studené války Indie sice byla vlivným členem Hnutí nezúčastněných zemí a formálně nebyla členem žádného ze dvou velkých bloků, více ale spolupracovala se Sovětským svazem a zbraně nakupovala u něj. Naopak Pákistánu dodávaly výzbroj a letadla Spojené státy.
Více než dvě třetiny veškeré vojenské techniky, kterou má indická armáda momentálně k dispozici, pochází z Ruska.