Rusové obvinili první členy Greenpeace z pirátství

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 10. 2013 19:51
Při protestu proti těžbě ropy v Arktidě bylo zdarženo na 30 aktivistů.
Britský člen Greenpeace Anthony Perrett v Murmansku.
Britský člen Greenpeace Anthony Perrett v Murmansku. | Foto: REUTERS/Sergei Eshchenko

Moskva - Ruští vyšetřovatelé v Murmansku obvinili z pirátství již 14 ze 30 aktivistů mezinárodní ekologické organizace Greenpeace, zadržených při protestu proti těžbě ropy v Arktidě.

Obvinění dalších má následovat ve čtvrtek, přičemž za pirátství v Rusku hrozí od deseti do 15 let vězení. Zatím si obvinění z trestného činu "pirátství spáchané v organizované skupině" vyslechla téměř polovina zadržených.

Jsou mezi nimi například Brazilka Ana Paula Alminhanaová, Rus Roman Dolgov, Finka Sini Saarelaová, Brit Kieron Bryan a Dmitry Litvinov, který má švédské a americké občanství.

Obvinění mají za sebou také tři další Britové, Argentinka, dva Nizozemci, Polák, další Rus a Ukrajinec.

"Je to extrémní a nepřiměřené obvinění. Z pirátství obviňují muže a ženy, jejichž jediným zločinem je to, že mají svědomí. Obvinění těchto lidí z pirátství je absurdní a ohavné," prohlásil výkonný ředitel Greenpeace International Kumi Naidoo.

"Napadli" plošinu, tvrdí vyšetřovatelé

Vyšetřovatelé tvrdí, že aktivisté z ledoborce Arctic Sunrise, plujícího pod nizozemskou vlajkou, v polovině září "napadli" těžební plošinu Prirazlomnaja společnosti Gazprom v Barentsově moři.

Greenpeace naopak trvá na tom, že protest aktivistů z 18 zemí byl pokojný a že komando ruských pohraničníků se lodi Arctic Sunrise nezákonně zmocnilo v mezinárodních vodách.

"Považujeme tato obvinění (z pirátství) za naprosto nepodložená, neodůvodněná a nezákonná. Naši aktivisté se nehodlali zmocnit ničího majetku. Ke zločinu nedošlo," řekl agentuře Interfax právník ruské pobočky Greenpeace Michail Krejndlin.

I další právnička hnutí Irina Isakovová považuje obvinění z pirátství za nepodložená a nedokázaná. "Nezákonné kroky vyšetřovatelů i soudců zažalujeme," slíbila. Stížnost bude nejspíše podána u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Nenaplnily se tak naděje, že by vyšetřovatelé mohli projevit větší slitování poté, co minulý týden ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že zadržení aktivisté "zcela zjevně" piráty nejsou, i když podle něj porušili mezinárodní právo. Podle kritiků Putinova režimu asi převážila snaha zastrašit aktivisty.

Ředitel Greenpeace označil postup ruských úřadů za "největší hrozbu" od dob, kdy agenti francouzských tajných služeb potopili loď Rainbow Warrior, na které se aktivisté Greenpeace chystali protestovat proti francouzským jaderným výbuchům v Tichém oceánu. Při atentátu v červenci 1985 jeden z aktivistů přišel o život.

Protesty v Moskvě

Na protest proti věznění svých kolegů a proti těžbě ropy v Arktidě jednotliví aktivisté Greenpeace každý den protestují u moskevského sídla koncernu Gazprom.

"Rusko nemělo právo nás ani zatknout, ale dělá si to, co se mu zlíbí," postěžovala si jedna ze zadržených aktivistek, Faiza Oulahsenová z Nizozemska. Ze střetu s ruskými úřady odnesla dojem, že "za všechny myslí kdosi nahoře".

V médiích se objevily informace, že zadržený mluvčí skupiny Litvinov je pravnukem předválečného sovětského ministra zahraničí Maxima Litvinova, respektive synem sovětského disidenta Pavla Litvinova. Ten byl jedním z "osmi statečných", kteří 25. srpna 1968 protestovali v Moskvě proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa; soud mu za to uložil pět let vyhnanství na Sibiři.

 

Právě se děje

Další zprávy