Moskva - Po zářijovém zadržení aktivistů Greenpeace v Barenstově moři Rusko poprvé naznačilo, že by jim mohlo povolit návrat domů.
Šéf prezidentské kanceláře Sergej Ivanov v rozhovoru s novináři v severoruském Vyborgu řekl, že obžalovaní ekologové by mohli opustit ruské území, jakmile tato otázka bude "právně vyřízena".
Třicetičlennou posádku lodi Greenpeace zadrželo ruské ozbrojené komando 19. září kvůli protestu u ruské ropné plošiny Prirazlomnaja v Barentsově moři. Úřady pak ekology vzaly do dvouměsíční vazby.
V pátek soud ukončil projednávání žádostí o propuštění aktivistů na kauci. Ze 30 žádostí zadržených členů Greenpeace vyhověli soudci 29. Jako jediný zůstane ve vězení australský radista Colin Russell, jehož vazbu soud prodloužil až do 24. února příštího roku. Důvody soudci neoznámili, Russell se proti prodloužení vazby odvolal.
Podle ruských advokátů by nemělo nic bránit tomu, aby se ekologové, z nichž většina jsou cizinci, po propuštění z věznice vrátili z Ruska domů. Jedinou podmínkou údajně podle ruských zákonů je příslib, že se k datu zahájení procesu do Ruska vrátí. Ruské úřady ale aktivistům Greenpeace odebraly pasy a vycestování ze země jim znemožnily.
Kancléř Ivanov podle agentury ITAR-TASS řekl, že tento problém má právní řešení. "Jakmile bude vyřešena otázka, jakým způsobem mohou ruské území opustit, myslím, že odjedou," konstatoval. "Vše se řeší v právní rovině, v politické rovině jsme problém neřešili a řešit nebudeme," dodal Ivanov.
Mezinárodní soud pro námořní právo v Hamburku v pátek nařídil Rusku, aby na kauci 3,6 milionu eur (98 milionů Kč) loď Greenpeace a celou její posádku propustilo.
Moskva ale verdikt odmítla s tím, že pravomoc mezinárodního soudu se na případ protestu Greenpeace nevztahuje. Toto stanovisko dnes potvrdil i kancléř Ivanov: "Reakce na rozhodnutí hamburského soudu nebude z ruské strany žádná. Od samého začátku jsme dávali na vědomí, že účastníky tohoto procesu nejsme," řekl.