Rusové: Kdyby existoval SSSR, všechny bychom porazili

Martin Novák Martin Novák
13. 8. 2012 14:00
Měli jsme srovnatelné výsledky s Čínou, napsal prezident Dmitrij Medveděv
Stříbrné černohorské házenkářky.
Stříbrné černohorské házenkářky. | Foto: Reuters

Londýn - Bereme-li olympijské hry především jako hon na medaile, odehrál se v Londýně očekávaný souboj o prvenství mezi Čínou a Spojenými státy.

Číňané neobhájili pozice z Pekingu a museli se spokojit s druhým místem. Celkově souboj USA - Čína dopadl na medaile basketbalovým výsledkem 104:87, na zlaté medaile 46: 38.

Rusko mělo velmi špatný start a nakonec místo očekávaného třetího místa skončilo až čtvrté. Kvůli tomu, že Velká Británie měla více zlatých (29, zatímco Rusové 24).

Špatné starty se zřejmě stávají pro Rusy tradicí, před čtyřmi lety měli v Pekingu také tragický první týden.

Časy, kdy sportovci Sovětského svazu jasně dominovali, jsou pryč. Ale Rusové jako by byli smířeni s tím, že soutěží o třetí místo. Včetně premiéra Dmitrije Medveděva, který se na rozdíl od prezidenta Vladimira Putina zúčastnil v Londýně slavnostního zahájení.

"Máme 82 medailí, Číňané 87. To jsou naprosto srovnatelné veličiny," napsal Medveděv na svém blogu.

Na sociálních sítích Twitter a Facebook někteří Rusové konstatují, že kdyby existoval Sovětský svaz, porazil by nejen Čínu, ale i Ameriku.

To je samozřejmě pochybné tvrzení, protože mnohé závody a soutěže by za takové konstelace asi vypadaly jinak, především v kolektivních sportech. Ale co do počtu medailí, získaných sportovci šestnácti bývalých republik SSSR, to faktem je.

Dohromady by to hodilo už neexistující největší zemi světa 163 medailí, zatímco USA jich mají 104 a Čína už zmiňovaných 87.

Archivní foto deníku Československý sport z olympiády v roce 1980.
Archivní foto deníku Československý sport z olympiády v roce 1980. | Foto: Československý sport

K 82 medailím Rusku se z ostatních nástupnických států přiblížily nejvíce Ukrajina (20 medailí) , Kazachstán (13 medailí, ovšem z toho hned 7 zlatých), Bělorusko (12 medailí) a Ázerbájdžán (10 cenných kovů).

A co další státy, které se během devadesátých let rozpadly na menší kousky? Slováci jsou na rozdíl od Čechů nespokojeni, v Londýně brali jen jedno stříbro a tři bronzy.

"Slovenští sportovci ustoupili ze svých pozic. (…) Poprvé v éře samostatnosti Slovensko neozdobilo účast na olympiádě zlatým leskem a pod pěti kruhy nezněla slovenská hymna," napsal on-line deník Aktuálne.sk

Celková bilance federálního Československa by tak činila čtrnáct placek.

O jednu méně, než by si hypoteticky odvezla bývalá Jugoslávie. Tam mají nejvíce medailí - šest - Chorvaté. Výpravy Slovinska a Srbska si vedly navlas stejně. Mají po jednom zlatu, jednom stříbru a dvou bronzech.

Zatímco Makedonie a Bosna vyšly naprázdno, maličká Černá Hora přidala cenný stříbrný úspěch v kolektivním sportu. Její ženská reprezentace to dotáhla až do finále házenkářského turnaje.

Zcela rozdílné pocity mají po olympiádě dvě bývalé části Rakouska-Uherska.

Pro Rakousko byl Londýn totální katastrofou. Poprvé po osmačtyřiceti letech nemá ani jedinou medaili! Přitom aspoň jednu bronzovou mají například Tádžikistán nebo Afghánistán…

"Jsme stejně špatní jako Džibuti, Brunej nebo ostrovní stát Tuvalu," napsal deník Österreich.

Naopak Maďarsko může být na své sportovce pyšné. Sedmnáct medailí -  z toho osm zlatých - znamená deváté místo na světě a šesté v Evropě.

 

Právě se děje

Další zprávy